Příspěvky a dávky od státu seniorům
Jestliže člověk dosáhne důchodového věku, znamená to pro něj nižší příjem, než míval, když ještě mohl pracovat v zaměstnání. Další problém nastává tehdy, je-li na všechno sám nebo náhle přijde o svého partnera. Bohužel, žádné dávky ani příspěvky speciálně pro seniory cílené nejsou. Důchodci dostávají starobní důchod – tím to ale nemusí skončit.
Starobní důchod vs. bydlení v nájmu
Pokud má důchodce vyřešené bydlení – to znamená, že bydlí ve vlastním, pak je zřejmé, že mu starobní důchod pohodlně vystačí na veškeré jeho potřeby. Problém ale nastává tehdy, když důchodce žije v nájmu nebo podnájmu. V takovém případě jsou náklady na bydlení mnohem vyšší. Zvládnout se to dá například přestěhováním do menšího bytu. Ani zde však nejsou ceny nejnižší a navíc – starší lidé si těžko zvykají na změny nemluvě o tom, že už sami stěhování nezvládnou.
Pomoc od státu
Důchodci, kteří mají vážné zdravotní problémy, mohou o pomoc požádat stát. v takovém případě jim může náležet invalidní důchod, průkaz ZTP, příspěvek na péči či na mobilitu. Existují však ale i jiné formy, kterými může stát důchodcům přispět. V případě, že si důchodce nežije v luxusním prostorném bytě sám, může stát požádat o příspěvek na bydlení. Dále pak může podat žádost o doplatek na bydlení, pokud má nízké příjmy a příliš vysoké výdaje.
Mimořádná okamžitá pomoc
Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázový příspěvek od státu v případě, že se člověk ocitne v náhlé finanční tísni, kterou je potřeba řešit okamžitě. Podmínky pro získání takové pomoci jsou přesně vymezeny. Jsou určeny pro lidi, jejichž příjmy nevystačí na základní životní potřeby. Vymezeny jsou určité situace, do kterých se člověk musí dostat, aby měl na takový příspěvek nárok (například pokud mu hrozí újma na zdraví).
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.