Problém pro zemědělce a úrodu: přemnožení hraboši

pole

Hraboš polní je pro zemědělce v případě svého přemnožení jedním z největších nepřátel. Škody, které umí na polích napáchat jsou v takovém případě obrovské. Zdá se, že jsme v současné době právě takového stavu dosáhli a hraboši působí zemědělcům opravdu velké škody.

A zase ti hraboši!

Populace hrabošů se stále šíří neuvěřitelně rychlým tempem. Největších počtů tak dosahují v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Počty hrabošů zde dosahují kalamitních čísel, což hrozí skutečně masivním poškozením úrody a velkými finančními ztrátami.

Celostátní průměrný počet aktivních nor na jeden hektar zemědělské půdy je v současné době 661, zatímco v listopadu loňského roku to bylo o více než dvě stovky méně. Současný stav dokonce více než trojnásobně přesahuje hranici kalamity, a to mluvím o průměrných číslech za celou republiku. Pro srovnání, před rokem dosahoval počet nor na hektar 342.

hraboš

Foto: Pixabay

Invaze nejen na Moravě 

Invazí hrabošů nejvíce postižené jsou kromě zmíněných moravských krajů také oblasti na Nymbursku, nebo Lounsku. Na těchto nejvíce postižených územích je výskyt hrabošů až sedmkrát vyšší, než kolik definuje kalamitní stav, jinými slovy, až 10 tisíc aktivních nor na hektar.

Úřady proto vyzývají zemědělce, aby přemnožení hrabošů pravidelně kontrolovali a v případě, že jej na svých polích zaznamenají, aby se pokusili počet hrabošů zredukovat, buď prostřednictvím speciálně určených jedovatých návnad, nebo lákáním dravých ptáků.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-hrabosi-jsou-v-cesku-znovu-premnozeni-morava-se-blizi-kalamite-40421183

https://zemedelec.cz/ukzuz-hrabosi-jsou-v-cesku-znovu-premnozeni-pomaha-jim-pocasi/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.