Problém zvaný vyhoření. Jen změna zaměstnání není zpravidla řešením
Jeden z častých problémů a nebezpečí v životě. Často jen změna zaměstnání nepomůže. Co je vyhoření? Kdy je signál ke změně?
V dnešní době nic výjimečného. Vysoké pracovní nasazení, neustálá přítomnost na telefonu i po pracovní době. K tomu si většina práci nosí domů a pracuje prakticky nepřetržitě. Není divu, že to vede k vyhoření.
Problém českých zaměstnanců
Zhruba 30 až 50 % českých zaměstnanců uvádí, že zažívá jistý stupeň vyhoření. Mezi mylné představy spojené s tímto problémem patří přesvědčení, že dočasná pauza, ať už v podobě dovolené nebo výpovědi, problém vyřeší. Jenže zvládnout vyhoření vyžaduje ne vždy změnu zaměstnání, ale přístupu. Problém totiž není mnohdy v samotné práci či v nadřízeném, jako spíše v dotyčné osobě.
Co je syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření je stav chronického stresu, jenž vede k emocionálnímu i fyzickému vyčerpání, pocitům méněcennosti, nedostatku úspěchu, cynismu a odloučení. Vyhoření však nenastane náhle, tj. ze dne na den. Ale naopak se zdánlivě plíží velmi pomalu, což je o to horší ho rozpoznat. Přesto tělo a mysl dávají jakýsi signál. Pakliže víte, co hledat, můžete syndrom vyhoření rozpoznat dříve, než bude pozdě.
Příznaky a známky emocionálního a fyzického vyčerpání
V počáteční fázi se jedná o nedostatek energie a převážnou většinu dnů se cítíte unavení, v poslední fázi je vyčerpání natolik silné, že můžete mít strach z toho, co přijde zítra. Dalším symptomem vyhoření je nespavost. Zatímco ze začátku můžete mít jen problémy s usínáním, tak v pozdější fázi už se může jednat o nespavost. Mezi další faktory patří horší soustředění a pozornost, jakožto i zapomínání, roztěkanost apod. Mezi fyzické symptomy patří bolest na hrudi, dušnost, závratě, mdloby, bolesti hlavy. Vše může vést až k depresi.
Změna zaměstnání není vždy řešením
Pravdou je, že syndromem vyhoření trpí zejména ti, kteří neumí říkat ne. Vyhoření neznamená konec v práci. Jde však o cennou připomínku, že pozitivní přístup k práci není samozřejmost a potřebuje péči a nastavení hranic, jako každý jiný vztah. Je to signál k přehodnocení toho, co v práci hledáte, jaké hodnoty chcete rozvíjet, kde nastavíte předěl, aby rovnováha mezi nadšením a zdravím zůstala dlouhodobě v udržitelné rovnováze. Mějte na paměti, že kariéra má podporovat nejen výkon, ale také osobní spokojenost.
https://www.zzmv.cz/syndrom-vyhoreni
Náhledové foto: Pixabay