Proč je pro Donalda Trumpa Panama tolik důležitá? A co je pravdy na jeho tvrzeních?

panama

Mezi nejvíce šokující prohlášení Donalda Trumpa, která pronesl těsně před inaugurací a těsně po ní, patřilo i to, že je ochoten zvážit použití síly pro získání Panamy. Jako argument použil to, že Panamský průplav nyní ovládá Čína, což je hrozbou pro americkou národní bezpečnost. Jak je to s Panamou ve skutečnosti?

Historie Panamského průplavu

Propojení Atlantického a Tichého oceánu značně zkracuje lodím cestu, která se předtím musela realizovat kolem celé Jižní Ameriky. První pokus o jeho zbudování podnikli již Francouzi, po nich převzali štafetu Američané. Spojené státy si obstaraly práva na stavbu, kterou následně dokončily v roce 1914.

Pod americkou kontrolou zůstal průplav až do roku 1977, kdy tehdejší prezident Jimmy Carter podepsal smlouvu o jejím postupném předání Panamě, což Trump nedávno označil za „hloupost“. Od roku 1999 má nad provozem Panamského průplavu výhradní kontrolu Správa Panamského průplavu.

Stále ale platí smlouvy podepsané USA a Panamou, které říkají že průplav zůstane trvale neutrální a USA mají právo bránit jakémukoli ohrožení neutrality průplavu i použitím vojenské síly. Donald Trump ohrožení neutrality kanálu naznačuje, když tvrdí, že jej nyní ovládá Čína.

panama

Foto: Pixabay

Ovládá Čína Panamu?

Vztahy mezi Panamou a Čínou jsou jistě velmi dobré. Čínský prezident Panamu v roce 2018 navštívil, Panama přerušila politické styky s Taiwanem a byla první zemí Latinské Ameriky, která se připojila k čínské iniciativě nové Hedvábné stezky. Není to až tak překvapivé, Čína se na dopravě skrze Panamský průplav podílí 21,4 procenty, což ji řadí na druhé místo hned za Spojené státy.

To samo o sobě ale neznamená, že by snad Čína Panamu ovládala, je to prostě prominentní zákazník. To, co připomíná nebezpečný vliv více, je ale něco jiného. Čína v poslední době investovala velké prostředky do přístavů a terminálů v blízkosti průplavu.

Dva z pěti přístavů přiléhajících k průplavu, konkrétně Balboa a Cristóbal, které se nacházejí na pacifické a atlantické straně, provozuje od roku 1997 společnost Hutchison Port Holdings. Tato společnost je dceřinou společností veřejně obchodované společnosti CK Hutchison Holdings, což je hongkongský holding založený hongkongským podnikatelem Li Ka-shingem.

Přestože firma není přímo ve vlastnictví Číny, ve Washingtonu se objevily obavy, jak velkou kontrolu nad společností Peking vlastně má nebo by v případě potřeby mít mohl. Je třeba si uvědomit, že těmito přístavy prochází nejen lodě samotné, ale i množství potenciálně užitečných strategických informací o nich a o jejich nákladu. Ty by mohla Čína v případě obchodní války s USA využít ve svůj prospěch.

Závěr

Co z toho tedy plyne? Americké obavy o bezpečnost a neutralitu Panamského průplavu nejsou úplně neopodstatněné. Z čistě právního hlediska asi v současné době není naplněna podstata přímého ohrožení neutralitu kanálu. Realita moderní doby je ale natolik komplexní, že aktuální stav lze jako ohrožení vnímat.

Přímé hrozby vojenskou intervencí ze strany Donalda Trumpa jsou však i přesto těžko ospravedlnitelné (řekněme, že jsou zatím hodně předčasné) a doufejme, že jde jen o jeho typické silné prohlášení, které nebude naplněno (to se koneckonců týká většiny jeho výroků). Snaha o zadržování čínského vlivu je ale logická a třecích ploch mezi USA a Čínou bude přibývat.

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/articles/c1km4vj3pl0o

https://www.theguardian.com/world/2025/jan/23/donald-trump-panama-canal-operation-china-claims-explainer

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.