Proč jsou německé volby pro Českou republiku tak důležité

01_bundestag2

V neděli večer budou známy první výsledky voleb do německého Spolkového sněmu. Pocit, že se jedná o čistě německou záležitost, která se nás nijak zvláště nedotýká, se absolutně nepotkává s realitou. Výsledek německých voleb bude mít ve skutečnosti zásadní význam i pro Českou republiku. Co tedy od voleb u našich západních sousedů očekávat?

Volby do Spolkového sněmu 2021

První, co člověka napadá při pohledu na hlavní favority německých voleb je to, že jsou z jistého úhlu pohledu vlastně docela nudné: není mezi nimi žádný kandidát s autoritářskými sklony či populista slibující zásadní změnu německé politiky. Na těch opravdu zásadních otázkách se všichni favorité: Armin Laschet kandidující za koalici CDU/CSU, Olaf Scholtz ze Sociální demokracie i Annalena Baerbocková ze Strany zelených.

Jedním z témat, která jsou letos hojně diskutována, je i otázku přechodu na elektromobilitu. I v tomto případě všichni kandidáti vyjadřují souhlas s tím, že se jedná o nezbytný krok. Rozdíly mezi nimi ale panují v tom, jak rychle k němu  má dojít. A to je něco, co náš průmysl eminentně zajímá.

01_parkoviste

Foto: Pixabay

Česká republika a Německo

Pokud mluvíme o významu německých voleb pro Českou republiku, nelze nezmínit, že s odchodem Angely Merkelové, která měla k České republice osobní vztah, pravděpodobně končí doba určitého hájení a přivírání očí. Ať již bude novým německým kancléřem kdokoliv, nebude mít důvod chovat k České republice jakékoliv nadstandardní sympatie.

To je ale celkem přirozené, důležitější bude spíš to, jakým směrem a jak rychle se otočí kormidlo německého průmyslu. Z českého exportu jde do Německa téměř jeho celá třetina a dvacetiprocentní podíl z ní připadá na automobilový průmysl. Závislost české ekonomiky na té německé je zcela zřejmá. Výroba elektromobilů je ve skutečnosti konstrukčně jednodušší, což může znamenat ztrátu zakázek pro mnohé české dodavatele.

Němci sice nesdílí takové nadšení z elektromobilů jako obyvatelé jiných evropských zemí, přechod na elektromobilu ale akceptují. Nijak přehnaně velké sympatie k elektromobilům nemají Němci především proto, že automobilový průmysl, který je německou pýchou, může v „plně elektrickém světě“ ztratit své výsadní postavení.

Vítězství Strany zelených by znamenalo snahu o zákaz výroby spalovacích motorů do roku 2030, další dva favorité nechtějí přesné datum zatím říct. Jde ale o to, jak se budou ve funkci snažit tyto zákazy buď podporovat nebo naopak brzdit. Hlavní slovo bude mít samozřejmě průmysl, který se na cestu elektromobility dávno vydal, politici ale mohou i českým dodavatelům zajistit alespoň o trochu víc času na to, aby se na změny adaptovaly.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/volby/konec-stavby-silnic-a-boj-se-spalovacimi-motory-tema-nemeckych-voleb-se-tyka-i-ceska-1383740

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.