Proč v obchodech neustále zdražují vejce?
Doba epidemie ptačí chřipky, která neustále zvyšuje počty nuceně vybíjených ptáků, se promítá mimo jiné do cen snášených vajec i do jejich celkového počtu na světových trzích, který je nejhorší za desítky let.
Dražší vejce
Ceny vajec stouply téměř na dvojnásobek těch, na než jsme byli doposud zvyklí. Hlavní příčinou je přitom bezprecedentní epidemie ptačí chřipky. Vakcína pro celoplošné použití na ptačí chřipku je zatím v nedohlednu a nejspíš se jí několik dalších let vůbec nedočkáme. Nemoc tak zatím decimuje celé chovy.
Přenos se tak týká především stěhovavých ptáků, kteří při letu za sebou zanechávají nakažlivé sliny spolu s exkrementy, které jsou pro chovy ptáků velkou hrozbou. Teplejší měsíce pak začátek chřipky navíc posouvají stále vpřed. Chov ptáků, které virus napadá, je pro masivní počty vybíjených ptáků čím dál tím složitější a nákladnější. Farmáři se proto začínají obávat o jejich budoucnost a ceny rostou.
Foto: Pixabay
Ztráty narůstají
Ztráty v počtech drůbeže se od října tohoto roku do prvního prosince pohybovaly kolem 16,1 milionů ptáků. Problém se zdaleka netýká jen naší České republiky, ale jedná se o problém celosvětový. Ve Spojených státech se jídelníček na Den díkůvzdání bude možná v mnoha případech muset obejít bez tradičního krocana.
Choroba eskaluje velmi rychle a pokud se mezi ptactvem objeví jediný nakažený pták, je chov nemilosrdně zlikvidován. Nakažená zvířata jinak uhynou sama čtvrtý až pátý den od nákazy. Farmy při výskytu nákazy potom vyžadují často i hloubkové čištění, které je finančně velmi nákladné.
To vše vede k nedostatku a zdražování produktů spojených s chovem ptáků. Od paštiky po vejce. To koneckonců pociťujeme my všichni.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/chov-potraviny-vejce-drubez-chripka.A221228_223355_ekonomika_drh
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.