Proč víra v BRICS doslova plave na vodě

BRICS

Nedávný summit zemí skupiny BRICS opět navnadil všechny ty, kteří už se nemohou dočkat pádu světového řádu ve kterém hraje významnou úlohu naše západní společnost. Úvaha o tom, že právě BRICS vytvoří plnohodnotnou alternativu k systému založeném na americkém dolaru je však nerealistická.

Proč BRICS?

Hlavní motivací zemí skupiny BRICS je oficiálně vytvoření globálního finančního systému, který není založený na americkém dolaru. V současnosti tvoří tuto skupinu následující země:

  • Brazílie
  • Čína
  • Egypt
  • Etiopie
  • Indie
  • Írán
  • Rusko
  • Saúdská Arábie
  • Jihoafrická republika
  • Spojené arabské emiráty

Skupina již existuje 15 let, a i když se několikrát rozšířila, prakticky ničeho zatím nedosáhla. Každoroční setkání lídrů skupiny BRICS slouží především jako politická platforma jejímž prostřednictvím všichni přítomní hlasitě odmítnou ekonomickou dominanci USA a navzájem se ujistí, že právě oni nabídnou světu alternativu. Pohled na seznam členských zemí koneckonců jasně ukazuje, že právě negativní vztah k USA a západu jako takovému je ve skutečnosti to jediné co většinu těchto zemí spojuje. Skutečnou protiváhu západu, tedy zemím skupiny G7 však BRICS být nemůže. Důvody proto jsou relativně jednoduché.

Čína

Foto: Pixabay

Proč BRICS nebude konkurovat zemím G7? 

Zatímco skupina G7 reprezentuje 44 procent světového HDP, skupina BRICS asi 29 procent světového HDP. Lze očekávat, že tento rozdíl se bude i nadále zmenšovat. To není málo, problém je však jinde. V rámci skupiny BRICS je jednoznačně dominantní ekonomikou ta čínská. Čína představuje více než polovinu ekonomické síly BRICS. Z ostatních zemí jí pomalu začíná konkurovat Indie, ostatní jsou ale svojí ekonomickou silou spíše marginální.

Znamená to jediné: Čína by musela být jednoznačně vedoucí silou, které se ostatní podřídí. Jedinou představitelnou alternativou amerického dolaru je čínský juan. Je však nepředstavitelné, že v ní něco takového akceptovala Indie, která s Čínou soupeří prakticky ve všem a netají se ambicemi její ekonomiku co nejrychleji dohnat. Také pro Rusko by to znamenalo podřízení se čínským zájmům. Ne náhodou zatím podstatné části BRICS nebyly ani přes proklamovanou jednotu schopny vytvořit jednotný trh nebo alespoň odstranit některá významná cla.

Právě v tom je zásadní rozdíl mezi skupinou G7 a zeměmi BRICS. Západ je už od druhé světové války schopen fungovat jako celek a přijmout americké vedení, neboť cíle jednotlivých členů se nerozcházejí a jsou v zásadě totožné.

Takto pestrá skupina zcela odlišných zemí, většinou navíc autoritářských ze samé podstaty nemůže být takto homogenní. Je velmi důležité si tento fakt uvědomit, neboť i u nás budou pravděpodobně sílit hlasy vyzdvihující význam skupiny BRICS.

Zdroje informací: https://burzovnisvet.cz/2024/10/brics-je-k-nicemu-dokud-celou-vec-cina-a-indie-nezacnou-brat-vazne/

https://www.bbc.com/news/world-66525474

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.