Prodej bytu přes realitku: Na co si dát pozor?
Rozhodli jste se prodat byt přes realitku? Realitní kancelář vám nejspíše nabídne smlouvu, což je dobře. Znění smlouvy si však nechte zkontrolovat právníkem. Jen tak zjistíte, nakolik je daná realitní kancelář seriózní.
Co musí ve smlouvě o prodeji bytu určitě být?
Smlouva o zprostředkování mezi prodejcem a realitní kanceláří musí obsahovat hlavně předmět činnosti. To znamená závazek realitní kanceláře zajistit kupce pro danou nabízenou nemovitost. V tomto případě byt. Ve smlouvě musí být také charakteristika a prodejní cena nemovitosti. Někdy se nemusí podařit prodat nemovitost za dohodnutou cenu, proto je dobré mít i nejnižší cenu, za kterou jste ochotni nemovitost prodat. Nesmí chybět samozřejmě ani termín, na jakou dobu se smlouva uzavírá a pro případy i podmínky odstoupení od smlouvy.
Pozorně čtěte!
Smlouva o zprostředkování prodeje by samozřejmě měla být napsaná jasně a srozumitelně a měly by být jasně vytyčeny pravomoce realitky. Především to, do jaké míry může jednat sama a kdy už potřebuje souhlas prodávajícího. Pokud je smlouva psaná příliš složitým jazyk, je nepochopitelná nebo odkazuje na další dokumenty a zákony, která neznáte, určitě smlouvu nepodepisujte. Mohli byste totiž podepsat spíše ‚,úpis‘‘ na dobu neurčitou na za velký finančních sankcí.
Jak typ smlouvy vybrat?
Nejčastějším typem smlouvy je v tomto případě smlouva zprostředkovatelská. Zprostředkovatelskou smlouvu můžete uzavřít buď neexkluzivní, nebo exkluzivní. Exkluzivní smlouva zavazuje klienta k tomu, že o prodeji nemovitosti bude jednat už jen s určenou realitkou a s nikým jiným. Při neexkluzivní smlouvě naopak bude klient jedna s více makléři, kteří samozřejmě mezi sebou budou soupeřit. To zajistí rychlý prodej, ale také nižší prodejní cenu nemovitosti nebo se při více makléřích nebude prodeji věnovat taková péče. Makléř se totiž bude raději věnovat výhodnějším nabídkám.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.