Prodej nemovitosti bez realitky? Na co by se měli majitelé připravit

Hypotéka

Krize spojená s příchodem pandemie přinesla celou řadu zcela nových problémů. Primárně se dotkla toho nejcennějšího, našeho zdraví. Ovšem reálně ovlivnila také celkovou ekonomickou situaci a finanční záležitosti mnoha firem, rodin i jednotlivců. Trh nemovitostí naproti tomu v pandemii paradoxně ožil. Nemovitosti totiž představují bezpečnou investici a způsob uložení peněz. Na druhé straně jsou pak zdrojem potřebných financí, prostřednictvím jejich prodeje. Nemovitosti patří obecně k tomu nejhodnotnějšímu, co se dá vlastnit. Právě hodnota nemovitosti je také prvním oříškem, který musí majitelé rozlousknout, pokud chtějí prodávat. A těch oříšků je více…

Co musí udělat majitel při prodeji nemovitosti?

  • Stanovit nabídkovou cenu, relevantně odhadnout hodnotu nemovitosti.
  • Připravit nemovitost k prodeji, také k focení a následným prohlídkám zájemců.
  • Vybrat místa, zejména inzertní servery a noviny, kde nemovitost k prodeji nabídnout.
  • Realizovat nabídku na vybraných místech, primárně vytvořit inzeráty.
  • Komunikovat se zájemci a realizovat prohlídky, kterých může být nespočet.
  • Vyjednávat prodej, domlouvat finální cenu a finanční vypořádání.
  • Zajistit smluvní dokumenty, především kupní smlouvu.

Bez realitky ano, bez právní asistence ne

Základní podmínkou úspěšného prodeje je precizně sestavená kupní smlouva, připravená na míru konkrétní nemovitosti. Jedině právní podpora zajistí, že kupní smlouva bude formálně bezchybná. Majitelé se tak při prodeji mohou obejít bez realitky, tedy prodávat bez provize a přímo, ovšem bez právní asistence ztrácejí záruku úspěšného obchodu.

Právní servis může nabídnout i solidní kupující, zvláště v případě hodnotných nemovitostí.

Kde mohou majitelé nemovitostí hledat potenciálního kupujícího?

V případě klasických nemovitostí, jako jsou byty a rodinné domy, se prodej realizuje především prostřednictvím inzertních serverů, kde se nabídka střetává s poptávkou, tedy s kupujícími. Pokud jde o hodnotnější nemovitostí s potenciálem, jsou tu také investoři, kteří se zpravidla pohybují mimo inzertní servery.

Business svět investorů často překonává hranice, zvláště v době pandemie. Například v oblasti hotelnictví se aktuálně dle pražské kanceláře Sotheby’s International v Česku projevuje zvýšená poptávka ruských zájemců. Také studie Global Capital Markets 2021 Investor Outlook společnosti Colliers upozorňuje na rostoucí aktivitu globálních investorů. Studie očekává až 50% nárůst globálních investic do nemovitostí, které se jistě nevyhnou ani střední Evropě. Existují však i čeští investoři, svoji chuť investovat například dlouhodobě deklaruje společnost PSN. Pokud tedy chtějí majitelé hodnotných nemovitostí prodávat bez realitky, mohou se obrátit právě na takovou společnost, přímo na potenciálního kupujícího a investora v jednom. Většina prodejních procesů se tak značně usnadní, počínají odhadem hodnoty nemovitosti, konče kupní smlouvou. Se spolehlivým investorem se navíc majitelé mohou spolehnout, že o jejich nemovitost bude dobře postaráno.

Prodáváte nemovitost? Obraťte se na PSN

Jako česká rodinná firma dokáže PSN reagovat velmi rychle. Nabízí férovou nabídku a veškerý servis. Zajistí formální a právní náležitosti. Spokojenost majitelů zaručí i to, že o nemovitost bude dobře postaráno. K originální architektuře i historickému odkazu přistupuje PSN s respektem, který si zaslouží.
Prodáváte nemovitost? Kontaktujte akviziční tým PSN!

Zdroj dat: www.2.colliers.com/cs-cz/news/global-investor-outlook

Klíče od nemovitosti: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.