Prohráváme informační válku? Lidé nechtějí číst zprávy a diskutovat

sociální sítě

Pandemie covidu-19, dezinformační kampaně hybridní války a celková polarizace společnosti jsou pravděpodobně hlavními příčinami toho, že lidé stále méně sledují zprávy nebo se dokonce zapojují do diskusí. Je to přitom právě informovaný elektorát a veřejná diskuse, bez kterých demokracie nemůže dlouhodobě fungovat.

Covid-19 jako předěl

Chování lidí se po době covidu proměnilo k nepoznání, stále více lidí apeluje na soukromí a od diskuzí na sociálních sítích se spíše už jen vzdaluje. Podle průzkumu lidé méně komentují a přijímají názory druhých a ubírají se spíše cestou mlčenlivosti.

sociální sítě

Foto: Pixabay

Mezi lety 2020 až 2023 proběhlo v rámci studie brněnské Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI několik desítek hloubkových rozhovorů s aktivními uživateli na sociálních sítích. Ty však dali brzy za pravdu tomu, že lidé v diskuzích jsou čím dál tím více zdrženlivější. Přibývá bohužel i těch, kteří se vzdalují názorům i v oblasti zpravodajství.

Sociální sítě neinformují, ale pouze baví

Sociální sítě už nejsou dávno zdrojem informací, jsou spíš zábavou pro lidi. Řada mladých lidí využívá hlavně Tik Tok nebo Instagram, kam se chodí v poslední době hlavně bavit.

Lidé se informují nejčastěji na síti X, jedná se však spíše o informovanost starší generace, těch mladších je zde jen zlomek. Informace přicházejí jak z domova, tak i ze zahraničí, lidé se prakticky nemají šanci ztratit ani v oblasti svých oborů. Sociální síť známá pod původní maskou Twitter však navíc po převzetí Elonem Muskem uživatele spíše ztrácí, stává se více toxickou a ani u nás rozhodně netrhá příliš velké rekordy v zájmu lidí.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2465511

https://www.universitas.cz/aktuality/11588-mackova-socialni-site-uz-nejsou-alternativnim-zpravodajskym-kanalem

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.