Průměrná mzda v ČR: Srovnání s ostatními zeměmi
Termín průměrná mzda je u mnohých z nás brán velmi orientačně. V každém odvětví se totiž nacházejí lidé, kteří vydělávají hodně velké peníze a naopak takoví, jejichž mzda je minimální. Důležitá je také kupní síla a samotný vývoj platů. Přesto může samotná průměrná mzda alespoň o něčem vypovídat a srovnat ji lze v různých zemích. Obecně platí, že ve východní Evropě rostou průměrné mzdy nejrychleji. I v České republice je tomu stejně. Jen pro orientaci, v roce 2014 jsme byli na 35 % evropského průměru, v loňském roce šlo už o 43 % celkového průměru Evropské unie.
Němci jsou někde jinde
Začít můžeme průměrnou mzdou v Německu. Srovnání s tímto západním sousedem pro nás zrovna dvakrát lichotivé není. Zaměstnanci si v Německu přijdou v přepočtu na nějakých 96 000 korun měsíčně, což je trojnásobek průměrné mzdy u nás. Minimální hodinovou mzdu tady garantuje stát a je opět trojnásobně vyšší než u nás. A kdo si Německu vydělává nejvíce? Především lékaři, zubní lékaři, inženýři v průmyslu a právníci.
Slovensko si polepšilo, ale…
Zvyšovat průměrnou mzdu se daří i některým dalším státům. Nárůst určitě zaznamenalo také Slovensko. V minulém roce si oproti roku 2018 polepšilo o solidních 6,2 %. Jen pro představu, průměrná mzda občana Slovenska v loňském roce činila 1 101 eur, tedy v přepočtu 27 710 korun. Český zaměstnanec si vydělá zhruba o 6415 korun více.
Jinde jsou i ve Spojených státech amerických
Ve Spojených státech amerických se průměrná mzda neuvádí, nicméně počítat lze s mediánem. Ten byl v roce 2019 na v přepočtu 95 000 korunách. Částka nápadně připomíná mzdu v Německu, která je zhruba trojnásobně vyšší než u nás.
Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.