Průzkum – Češi si nechávají úspory na běžném účtu

02_penize

Dle průzkumu agentury STEM/MARK, který byl vyhotoven pro společnost KRUK, si asi 58 procent lidí nechává své úspory na běžném účtu. V letech 2018 a 2019 to pak bylo 60 procent. Necelá polovina lidí pak nechává své úspory i například na spořicím účtu či termínovaném vkladu. Každý šestý Čech si je pak nechává dokonce doma. Co dalšího z průzkumu vyplývá?

Přístup Čechů se výrazně nemění

Z dat vyplývá Češi názory a zejména praxi na zhodnocování svých financí moc nemění. Jak bylo již řečeno 58 procent lidí si nechává úspory na běžném účtu. Oproti letům 2018 a 2019 se téměř nic neměnilo (tehdy šlo o 60 procent). Výrazně se nezměnila ani míra využívání různých produktů, jako spořících účtů nebo termínovaných vkladů. Nyní je využívá dle průzkumu asi 47 procent lidí, v roce 2019 šlo o 46 procent a v roce 2018 40 procent. Výjimkou není ani spoření takzvaně doma do obálky nebo „pod polštář“. Dle průzkumu toto praktikuje 15 procent lidí. V letech 2018 a 2019 šlo o 18 procent lidí. Češi jsou tedy v ukládání peněz konzervativní, což potvrzují i data bank.

Překvapivé využívání spořících účtů a termínovaných vkladů

Konzervativní postoj, který se projevuje tím, že lidé mají úspory na běžných účtech či dokonce doma, se dá ještě pochopit. Překvapivé je však stále populární využívání spořících účtů a termínovaných vkladů. V této době mají tak nízké výnosy, že se téměř nevyplatí jejich používání – i v porovnání s běžnými účty. Vysoké výnosy však nyní jsou spojeny ani s investičními fondy. Do akcií či dluhopisů nyní investuje asi jen 6 procent Čechů. Stejně tak je vcelku malý zájem i o investice do drahých kovů (asi 3 procenta). Stejný podíl lidí pak investuje do kryptoměn.

Kdo nejvíce investuje

Dle průzkumu investují spíše muži (60 procent). U žen je to jen 27 procent. V roce 2019 investovalo jen 33 procent můžu a 18 procent žen. Lze zde tedy vidět vcelku výrazný nárůst. Muži také častěji vyhledávají rizikovější způsoby investic. Ochota investovat své volné prostředky roste také s osobním příjmem. Čím větší je příjem domácnosti, tím spíše daná domácnost investuje. Nejčastěji pak investují podnikatelé, OSVČ nebo pracovníci v oboru IT či zaměstnanci finančního sektoru.

Zdroj: Novinky.cz a průzkum STEM/MARK pro společnost KRUK


Náhledové foto:Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.