První den akce a zboží už je vyprodané? Zákazníci jsou naštvaní – zákon hovoří jasně

Obchod, akce, úspora, peníze, výprodej

První den akce a zboží už je vyprodané? Zákazníci jsou naštvaní – zákon hovoří jasně. Ve světě maloobchodu je jen málo věcí, které zákazníky frustrují více než zjištění, že inzerované zboží je vyprodané – zvláště když si dali tu práci a navštívili obchod v první den prodejní akce.

Je to pouhý odraz obrovského zájmu, nebo je ve hře něco pochybnějšího?

Ranní ptáče, kterému chybí žížala: Vyprodané zboží v první den

Představte si, že jste si nařídili budík, vynechali ranní kávu a vyrazili do obchodu v honbě za „úžasnou nabídkou“, která se objevuje ve všech reklamách. Po příchodu vás však přivítá pouze prázdný regál s malou poznámkou: „Je nám líto, vyprodáno!“. Tento stále častější scénář zanechává v zákaznících nejen zklamání, ale i podezření.

Bylo akčního zboží dostatek?

Maloobchodníci obvykle odhadují zájem zákazníků a stav zásob na základě údajů o minulých prodejích a aktuálních trendech na trhu. Proč se však navzdory sofistikovaným analytickým metodám tyto výprodeje v první den objevují s takovou pravidelností?

obchod První den akce a zboží už je vyprodané?

Foto: Pixabay

Není žádným tajemstvím, že nedostatek může podpořit poptávku. Od limitované edice tenisek až po nejnovější technologický gadget – vnímání nedostatku může způsobit, že se výrobek zdá být žádanější. Maloobchodníci, kteří si jsou vědomi tohoto psychologického podnětu, mohou záměrně omezit zásoby, aby vyvolali rozruch. Tato strategie však balancuje na tenké hranici mezi vyvoláním nadšení a nedůvěrou spotřebitelů.

Lákat jen na pár kusů je nelegální

České zákony nařizují, že inzerovaný výrobek musí být k dispozici v přiměřeném množství. Definice pojmu „přiměřené“ se může lišit, ale podstatou je, že obchod by měl mít na skladě množství úměrné předpokládané poptávce vyvolané jeho reklamou. Je to i v zákoně, konkrétní ustanovení lze dohledat zde: Příloha č. 1 písm. d), § 24 odst. 1 písm. a) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud tedy máte podezření, že váš oblíbený obchod toto zařízení nedodržuje, není nic jednodušší, než upozornit ČOI. Jiné kroky k nápravě asi nepovedou.

 

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2022-374, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-634

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.