První hypotéky byly jen pro odvážné. V roce 2021 hypotéky lákají téměř každého

Bydlení

V roce 2020 hypotéky oslavily 25 let na trhu a oslavily to velkolepě. Se snížením úroků ČNB na jaře 2020 došlo po kratičkém výpadku k situaci, která překvapila i ostřílené ekonomy. Zájem o hypotéky překonal všechna očekávání, přispěl k tomu i permanentní pokles jejich cen. Ten se dal pozorovat až do března 2021, kdy se ceny hypoték dostaly na pomyslné dno.

Úroky ve výši 14 procent? Nic nereálného, jen pohled do minulosti

Dle dat ČNB v roce 2020 banky poskytly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 217 miliard korun, ve srovnání s rokem 2019, kdy dosáhly 162 miliard korun, je to nárůst o 34,3 %. Připočteme-li objem dalších úvěrů na bydlení, zejména úvěrů ze stavebního spoření, dostaneme se na výsledných 250 miliard korun oproti 190 miliardám v roce 2019.

Lidé se nelekly úvěrů ani v době koronaviru, naopak, pandemie ještě podnítila zájem o vlastní bydlení, a tím i hypotéky. Svůj podíl na tom mají i nízké úrokové sazby, které se v únoru 2021 poklesly dle ukazatele. Hypoindex na 1,93 %. Těžko uvěřit, že za hypotéky, které se dnes dají pořídit s úrokovou sazbou pod 2 %, lidé dříve platili i 14% úrok. Nutno podotknout, že první hypotéky nebudily zdaleka takovou pozornost jako ty současné. Šlo o záležitost úzké skupiny vysoce bonitních klientů.

V roce 1995, kdy byla udělena první licence na poskytování úvěrů na bydlení v Česku, se průměrná výše hypotéky pohybovala kolem milionu korun. Dnes je to více než 2,5 milionu korun. Dle dat České spořitelny dosahovala průměrná výše měsíční splátky 13 tisíc korun, průměrná hrubá měsíční mzda přitom tehdy dělala 8 300 korun.

Vyřízení hypotéky snadno a rychle?

První hypotéky provázely i tvrdé schvalovací podmínky. Samotný proces sjednání úvěru trval v řádech měsíců. V současné době banky dělají vše pro maximální komfort klienta. Hypotéka se tak dá vyřídit i během několika dnů. S nástupem moderních technologií, digitalizace a nově i bankovní identity se  tato doba může ještě podstatně zkrátit.

Tzv. online hypotéka by v celé své komplexnosti díky pokročilým technologickým nástrojům neměla trvat déle než několik hodin. V tu chvíli však na řadu přichází další extrémní situace, kdy je proces sjednání hypotéky tak rychlý, že v lidech budí nedůvěru. Technologie jsou v tomto případě napřed.

Lidé v současnosti na hypotéku nahlížejí pozitivně, dle průzkumu NMS Market Research pro Hypoteční banku ji až 97 % lidí vidí jako prostředek pro splnění snu o bydlení. Avšak stále je vnímána jako natolik významný životní krok, že vyžaduje určitý čas. Lidé také stále upřednostňují osobní kontakt a podporu bankéře či přímo hypotečního specialisty, který při sjednání hypotéky pomáhá. Na druhé straně mohou takovou podporu někdy najít přímo u majitele, který vedle nemovitosti k prodeji nabízí i podporu při jejím financování. Takovou podporu mohou využít například klienti PSN v podobě služeb úvěrového specialisty. Vyřízení hypotéky se tak stává součástí samotného procesu prodeje nemovitosti, v případě PSN jde zejména o komfortní byty v těch nejatraktivnějších lokalitách Prahy.

Zdroje:

https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/aktuality/Oficialni-statistika-novych-uveru-na-bydleni-za-rok-2020/
https://www.hypoindex.cz/
https://www.csas.cz/cs/blog/bydleni/hypoteka-vcera-a-dnes-co-se-zmenilo-za-25-let
https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/tiskove-zpravy/ostatni/25-let-hypotek-v-cesku-pozitivne-svou-zkusenost-s-
https://www.psn.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.