První vlaštovky nového problému: používat AI ve školách?

robot

Ve Spojených Státech začínají odborníci na školství a vzdělávání řešit otázku co s umělou inteligencí ve školách. Řada žáků jí totiž prostřednictvím svých mobilních zařízení stále a populárnějších chatbotů začíná stále více využívat. Není nejmenší důvod si myslet, že je tomu v Česku jinak. I u nás je tak na místě odstartovat diskuzi o vztahu umělé inteligence a školního vzdělávání.

Zákaz AI v New Yorku

Školy v americkém státě New York nedávno zakázaly používání umělé inteligence při vyučování. Důvodem je obava z toho, že si s pomocí AI žáci usnadňují práci, především ale z toho, že je používání umělé inteligence nenutí k vlastnímu kritickému myšlení, jehož rozvoj je koneckonců ve škole tím nejdůležitějším. Odborníci se ale shodují na tom, že se jedná pouze o zákaz dočasný, neboť existenci umělé inteligence budou muset školní osnovy dříve či později vzít v potaz.

AI

Foto: Pixabay

AI nastupuje

Umělá inteligence se prosazuje ve stále větším množství oboru lidské činnosti a doba, kdy se stane skutečně běžnou součástí našeho života není daleko. I školství bude muset na tuto novou realitu reagovat. Vzdělávání by totiž mělo samozřejmě odrážet fungování skutečného světa za zdmi školní budovy.

Experti v tom nicméně přílišný problém nevidí, naopak podle nich bude AI moci sloužit při výuce jako velmi užitečný pomocník. V současné době je například poměrně běžné, že si umělá inteligence domýšlí některá fakta, která zatím nezná. Student proto nemůže slepě přijímat její odpovědi na své otázky a musí si fakta ověřovat. A to je přesně to, co by jej měla škola naučit.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/umela-inteligence-technologie-skola-vzdelavani_2301151922_bko

https://www.theguardian.com/us-news/2023/jan/06/new-york-city-schools-ban-ai-chatbot-chatgpt

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.