Půjčkám před Vánocemi se raději vyvarujte
Vánoce jsou svátky klidu, míru a pro mnohé také hromady dárků pod stromečkem, do kterých Češi pravidelně investují nemalé peníze. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy si náklady na zboží v balícím papíru nemůžete dovolit hradit ze svých kapes. Pak máte na výběr v podstatě jen ze dvou možností – buďto přijde Ježíšek o něco chudší než v letech předešlých, nebo si na dárky půjčíte. Druhá varianta je však z hlediska budoucnosti poněkud nevýhodná. Proč? To si vysvětlíme v následujících řádcích.
Vánoce v lidech evokují touhu po zbytečnostech
Řekněme si na rovinu, že v České republice se už tak nachází poměrně velké množství zadlužených občanů. Proč si tedy přidělávat ještě další starosti kvůli jednomu jedinému dni v roce, byť takto svátečnímu? Půjčka na dárky vás sice v krátkodobém horizontu uspokojí, nicméně je potřeba si uvědomit, že v následujících měsících nepříznivě ovlivní rodinný rozpočet. Oblečení, elektronika, hračky nebo dekorační prvky do bytu jsou navíc věci zbytné, bez nichž se vy i vaši blízcí určitě obejdete.
Vázaný spotřebitelský úvěr má svá pevná pravidla
Pokud touhu po vánočních dárcích prostě nepřemůžete a ke sjednání půjčky se nakonec uchýlíte, vaše oči spočinou na vázaném spotřebitelském úvěru. Cesta k němu nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Společnost, která vám peníze půjčuje, musí totiž povinně zkontrolovat vaši schopnost splácet, což jí udává zákon. Bude tedy požadovat doložení průměrných příjmů, které musí potvrdit váš zaměstnavatel. Dále je potřeba také zhotovit podrobný rozbor příjmů a výdajů vaší rodiny, včetně případného placení alimentů. Bez toho se z místa rovněž nehnete.
Není také neobvyklé, že když máte v daný moment uzavřeno vícero půjček najednou, zkontroluje společnost poskytující vázaný spotřebitelský úvěr i vaši platební historii. Vřele vám doporučujeme podávat dané společnosti jen pravdivé informace, protože jestli se dozví, že jste v některých věcech lhali, v podstatě se dopouštíte trestného činu – úvěrového podvodu. A když ji i tak zvládnete převézt, smlouva o půjčce je stejně neplatná.
Odložené platby mají rovněž řadu nevýhod
Ani s odloženými platbami to není tak jednoduché. Když si kupříkladu objednáte zboží z internetu, máte samozřejmě nárok jej do 14 dnů od převzetí balíčku vrátit bez udání důvodu. O tomto úkonu pak musíte informovat jak prodejce, tak poskytovatele odložené platby. Tím se proces zase o něco ztíží. Pokud si zboží na tento vázaný spotřebitelský úvěr (tím odložené platby v podstatě jsou) pořídíte v kamenné prodejně, bezdůvodně už jej navíc vrátit nelze. Proto si dobře promyslete, jestli vám za to budoucí peripetie opravdu stojí.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.