Půl milionu za jediné ptačí pírko
I obyčejné ptačí pírko může nabýt velkou hodnotu. Dokládá to vydražené pírko z vyhynulého ptáka, které si odkoupil jeden ze zájemců za neuvěřitelných 666 tisíc korun. Pírko z novozélandského ptáka huia bylo vydraženo přímo v Aucklandu. Pírko se tak snadno stalo tím vůbec nejdražším předmětem na aukci. Doposud držel rekord za dražbu pírka rok 2010, kdy se v hodnotě se 120 000 korunami prodalo pírko podobného letce.
Laločník ostrozobý
Patřil mezi největší druhy novozélandských ptáků. Na první pohled zaujme svým krásným lesklým peřím. Kromě toho umí i dost hlasitě zpívat. Tento pozoruhodný pták byl však údajně spatřen naposledy v roce 1907. Posvátný pták byl často loven, a to především kvůli lesklému černému peří. Snem každého lovce bylo získat dlouhé ocasní pero za účelem ozdob na místních kloboucích. Příčinou jeho vyhynutí nebyl ale jen lov pytláky, ale současně i rozsáhlé odlesňování za účelem vzniku pastvin, které měly sloužit především rozvinutějšímu zemědělství.
Foto: Pixabay
Pírko se z Nového Zélandu neodstěhuje
Dražený kus ptáka byl jeden z nejlepších exemplářů za poslední dobu. Odkoupen byl sběratelem, jenž nesmí s tímto předmětem opustit Nový Zéland bez povolení. Informace o kupujícím ani o prodejci nejsou známi ani nikde uvedeni. Jejich jména se drží v tajemství. Aukce, při níž bylo pero draženo se zúčastnilo asi kolem 30 lidí. Výsledná částka aukce rozhodně stála za to. Přiklepnuté kladivo se zastavilo na částce 666 tisíc korun.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/novy-zeland-auckland-huia-peri-pirko-ptak-posvatny-drazba-maorove.A240521_145830_eko-zahranicni_jadv
https://www.cnn.com/2024/05/21/style/huia-feather-sold-new-zealand-intl-scli/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.