Pumpování peněz do distanční výuky není jen o nákupu notebooků

Dálková výuka

Začátek školního roku je už za rohem a neustále se diskutuje o tom, jak se vlastně věci okolo něj budou mít. Není divu, koronavirus aktuálně zase rozpíná svá křídla a v kombinaci se sezónní chřipkou může být opět v uvozovkách veselo. Ministerstvo školství se připravuje na jakoukoli situaci. Aktuálně to vypadá na klasický nástup dětí do škol s tím, že by se případně přešlo v případě výskytu nákazy na kratší distanční výuku. Na tu by školy měly být připravené, a tak se chystá velké IT zbrojení.

Do poloviny října 1,2 milionu korun pro školy

Ministr školství Plaga by chtěl, aby bylo do škol napumpováno v rámci přípravy na efektivní distanční výuku 1,2 milionu korun. Školy by měly peníze obdržet do poloviny října. Mělo by se jednat o 20 000 korun na učitele. Ten by měl dostat kvalitní notebook, díky němuž by měla online výuka probíhat bez jakýchkoli problémů. V oněch penězích je zahnuta ještě částka na software a další záležitosti, periferie typu myší, flash paměti a podobně. Myšlenka skutečně hezká.

Ne každý učitel to dá, překážky mohou být i jinde

V první řadě je třeba počítat s tím, že někteří, především starší učitelé, nemají práci s počítači zažitou.Mají-li pár roků či měsíců do důchodu, zřejmě je nikdo dálkové výuce nenaučí. Pokud toto chceme, pak budou nezbytné další finanční prostředky na školení. Stejně tak je zapotřebí myslet na připojení k internetu. Ne každý ho nutně musí mít, navíc sítě ve školách jsou často v tristním stavu. Internet je neskutečně pomalý a v určitých místech se nelze připojit k wifi. Ostatně stačí se zeptat některých učitelů a potvrdí vám, že k připojení k internetu mnohdy potřebují ethernet kabel. Takové zasíťování školy optickými kabely není zrovna levnou záležitostí.

Každý peníz dobrý, ale…

Jasně, finanční injekce na IT techniku je bezesporu správným krokem, nicméně už teď se mluví o tom, že přijde očkování proti koronaviru. Tím pádem se situace nejspíše vrátí do normálu a online koncept se minimálně na základních školách stane minulostí. Pravda je taková, že učit na dálku je na základní škole dlouhodobě naprosto nereálné. Pokud někdo tvrdí opak, zřejmě si situaci dost dobře nevyzkoušel. Za polovinu dětí dělají práci rodiče, další nic neřeší a najde se jen pár dětí, jež skutečně pracují. Nezbývá tedy než si přát, aby se koronavirus ve velkém nevracel…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.