Rady, co dělat při autonehodě
Pokud jste již autonehodu zažili, možná vás překvapilo, že i když se pravidelně informujete, v danou chvíli nevíte, co dělat. Dnes vám tedy řekneme konkrétní kroky, které byste měli ihned a bezprostředně po nehodě udělat. Pojďme na to!
Reflexní vesta a výstražný trojúhelník
Ze všeho nejdřív je nutné uvědomit si, co se stalo a zachovat klid. Oblečte si reflexní vestu. Je-li to možné, učiňte tak již ve voze. Dále dovolí-li to situace, nenechávejte automobil na silnici, kde se nehoda stala, ale odjeďte na odpočívadlo či někam, kde nebude automobil vadit ostatním účastníkům silničního provozu. Je však jasné, že ne u každé nehody to půjde. Jde-li o něco závažnějšího, nebo pokud automobil není schopný ujet tuto vzdálenost, nechejte vozidlo tam, kde. Dbejte opatrnosti při vystupování a s oblečenou vestou instalujte výstražný trojúhelník. Ten se dává 50 m za vozidlo.
Ostatní účastníci
Pokud se do nehody zainteresovaly i jiné osoby, je nutné je přesně instruovat. Nejdříve se u posádky svého auta přesvědčte, že nikdo nepotřebuje zdravotní ošetření. Poté je vyzvěte, aby šly za krajnici, či na jiná bezpečná místa. Potřebují-li ošetření volejte záchranku. Ještě předtím si však ověřte stav i dalších osob. Při volání čísla 155 pak nahlaste stavy všech zúčastněných. Pokud to lze, všechny osoby musí být mimo vozidlo a jeho blízkost. Pokud jsou jedinou obětí jen plechy automobilů, volejte asistenční službu. Nezapomeňte, je-li škoda zhruba vyšší než 100 tisíc korun, volejte Policii ČR.
Kartičky pro řidiče
Dobré je mít v automobile na snadno dosažitelném místě v nějaké formě zpracované rady pro řidiče. Právě pro tyto situace. Často tyto zjednodušující kartičky distribuují pojišťovací společnosti, u kterých si sjednáte povinné ručení či havarijní pojištění. Často minimálně obsahují číslo na asistenční služby. Někdy však i schémata, která vás, jako řidiče při nehodě, instruují.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.