Rakovina. Co stojí léčba?
Pokud onemocníte rakovinou, je v ohrožení váš život. Neméně důležitou otázkou však také je, co vše hradí pojišťovna. Tedy jinými slovy, kolik budete muset z léčby platit vy, a co je pro vás „zdarma“. Pojďme se tedy společně podívat, jak jsou na tom onkologicky nemocní pacienti finančně.
Někdo může mít s hrazením problém
V naší zemi je asi půl milionu trpících onkologickým onemocněním. Z hlediska financování léčby, jsou na tom o trochu lépe zaměstnanci. Ti totiž mohou během léčby být v době léčby na nemocenské. Dostávají tak 60 % platu od zaměstnavatele, posléze od státu. Problém může nastat u OSVČ, ale i studentů nebo nezaměstnaných. Ti nemohou čerpat pracovní neschopnost, a tak musí žádat například o invalidní důchod. Z hlediska dokazování musí prokázat, že jejich léčba bude dlouhodobá. Pokud však někdo nemá nárok ani na invalidní důchod, musí být odkázání jen na dávky hmotné nouze.
Jak řešit výpadek příjmů i léčebné výlohy?
Pokud je tedy z nějakého důvodu vaše situace méně výhodná, a nejste si jisti, že výše zmíněné varianty by pokryly vaše náklady v době dlouhodobé léčby rakoviny, pak může být řešení pro vás komerční pojištění. Pokud zvolíte připojištění pracovní neschopnosti, můžete i z pojištění vykrýt náklady. Navíc mnoho pojišťoven nabízí i zvláštní připojištění závažných nemocí. To může pomoci s léčebnými výlohami.
Na čem všem se zvýší náklady?
Léčba onemocnění rakovinou je obecně hrazena ze zdravotního pojištění. Pro takto nemocné pacienty to však neznamená, že díky tomu nemají žádné jiné mimořádné výdaje. Mimo dlouhodobý výpadek příjmů jsou to také zvýšené náklady na dopravu do nemocničních zařízení, na nutné doplňky stravy nebo na jiné než pojišťovnou hrazené léky. Právě s takovým nárůstem se musí počítat. Ať již tím, že si zřídíte pojištění u soukromé pojišťovny nebo si budete tvořit nějakou finanční rezervu.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.