Refundace z VZP: Nový způsob okrádání lidí přes email

Podvodný email

Okrádání lidí přes internet v podstatě nemá žádné hranice. Útočníci se většinou maskují za nějaké větší instituce, jež lidem běžně slouží. Typickým příkladem je třeba nový podvod, který se schovává za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Jde o fiktivní refundace, jež mají klienti této společnosti obdržet na účet. Nic takového přitom pochopitelně neexistuje. My se na onen podvod podíváme poněkud podrobněji.

Rádoby věrohodné schovávání se za VZP

Email má klasické oslovení s tím, že má člověk čekající refundaci od VZP ČR a že tuto skutečnost rozpozná její systém. Dále se uvádí výše refundace, v našem případě 2 968,00 CZK, registrační číslo 100088684468 a nějaké referenz VZP ČR-A8005W. Vše pochopitelně vymyšlené, fiktivní a zavádějící. Ještě chybí logo VZP, které by si ale útočníci také určitě byli schopni vytvořit pomocí AI či jinak.

Podvodný emailPodvodný email: Foto Radek Štěpán

Klasická výzva ke klikání

Že jde o klasickou klikačku, lze rozpoznat vcelku jednoduše. V emailu je přímo napsáno, následující.Chcete-li přijmout rychlou online platbu, klikněte na následující odkaz a uložte

informace o vrácení peněz. Na odkaz už jsem skutečně neklikal, ale předpokládám, že by chtěli citlivé údaje typu čísla karty, PINU a podobně. Klasická online zlodějina se vším všudy.

Podvod poznáte už podle emailu odesílatele

Přesně tak. Když se prvně podíváte na email, tváří se jako VZP, nicméně po podrobném prohlednutí jsem zjistil, že šlo o email [email protected] a ve druhém případě o [email protected]. Neskutečné. Darebáky a podvodníky zkrátka nalezneme po celé planetě, jen jim prostě nesmíme naletět.

Zdroje info: Autor

Podvodný email v jiné podobě: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.