Registrované partnerství krok za krokem

V dnešní době se čím dál tím více množí diskuze, jestli mají mít zástupci homosexuální menšiny možnost uzavírat manželské svazky a nutno podotknout, že názory na tuto problematiku se liší člověk od člověka. Na území České republiky v současnosti mohou osoby stejného pohlaví každopádně uzavřít maximálně registrované partnerství. Jak tento proces konkrétně probíhá? To vám vysvětlíme v následujících řádcích.

Co je vlastně registrované partnerství

Registrované partnerství odpovídá svazku dvou osob stejného pohlaví, kterým se zabývá zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Homosexuální svazek může vzniknout na základě svobodné vůle obou zúčastněných osob, který je posvěcen za přítomnosti matrikáře. Protokol o uzavření partnerství podepisují partneři, matrikář a případně také tlumočník, pokud je jeho přítomnost u daného aktu naprosto nezbytná (jedna z osob je cizí národnosti).

Do registrovaného partnerství může vstoupit úplně každý, komu to české zákony výslovně nezakazují. To znamená, že svazek není povolen osobám v přímé příbuzenské linii, sourozencům, osobám mladším osmnácti let, s omezenou svéprávností v této oblasti a nebo lidem, kteří mají uzavřený svazek stejného charakteru v zahraničí. Ty základní pravidla se tedy od klasického manželství v zásadě příliš neliší.

Kam se obrátit a co musíte předložit

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Osoby stojící o uzavření registrovaného partnerství mohou podat žádost na příslušných krajských úřadech, jejichž přesné znění lze dohledat na stránkách ministerstva vnitra. Občané České republiky musejí na matričním úřadě doložit svou totožnost a přinést také tyto další dokumenty:

  • rodný list
  • doklad o státním občanství
  • výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu
  • výpis z evidence obyvatel o osobním stavu
  • pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera

Osoby s trvalým pobytem v cizině musejí k tiskopisu připojit navíc ještě:

  • doklad o právní způsobilosti ke vstupu do partnerství, je-li cizím státem vydáván
  • potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno
  • pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, jde-li o rozvedeného cizince
  • pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství
  • doklad, kterým je možné prokázat totožnost

Na závěr nutno podotknout, že uzavření registrovaného partnerství osob s trvalým pobytem mimo Českou republiku je zpoplatněno částkou 3 000 Kč. Pokud alespoň jedna osoba žije v naší republice, poplatek činí 2 000 Kč.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.