Rekonstrukce domu aneb Kdy, jak a proč je třeba aktualizovat pojištění nemovitosti

dotace

Období, kdy řada zatepluje své domy, rekonstruuje a podniká úpravy, ať už na základě úspory, využití dotace. Je třeba nezapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti. Proč, kdy a na co si dát pozor?

V rámci snižování energetické náročnosti nemovitosti souvisí její vzrůstající hodnota. K tomu po letní přestávce mohou zájemci od konce září opět čerpat dotaze z programu Nová zelná úsporám. Nově jsou spuštěny žádosti o dotace z programu „Oprav dům po babičce“. Je tak důležité nezapomenout aktualizovat pojištění nemovitosti, aby vám v případě škody mohlo být vyplaceno adekvátní plnění. I zde je třeba si dát pozor na jisté náležitosti.

Proč je nutná aktualizace pojištění nemovitosti

Pokud čerpáte dotace na solární panely, zateplení, nebo výměnu kotle, myslete na to, že díky těmto úpravám dochází ke snížení energetické náročnosti domu. S tím zároveň souvisí i zvyšování hodnoty vašeho majetku. Pokud máte uzavřené pojištění nemovitosti, je třeba ho po dokončení rekonstrukce aktualizovat dle skutečné hodnoty nemovitosti.

Jde o to, že jinak by pojišťovna nepokryla celou výši nákladů. Pojišťovny mají právo krátit pojistné plnění, a to na základě procentuálního rozdílu mezi výší uzavřené pojistky a skutečné hodnoty nemovitosti. Pro lepší představu si to uveďme na příkladu, tj. pokud budete mít dům pojištěný na 3 miliony korun, ale jeho skutečná hodnota se po úpravě zvýší na 6 milionů korun, nemůžete čekat, když vám ho celý zničí živelní pohroma, že dostanete od pojišťovny celé 3 miliony korun, na které byla uzavřena pojistka. Vzhledem k tomu, že je zde rozdíl mezi sjednanou pojistkou a skutečnou hodnotou 50 %, dostali byste v takovém případě od pojišťovny maximálně 1,5 milionu korun.

Rekonstrukce domu a nezbytné náležitosti

Rekonstrukce by měla být vždy provedena odborníkem. V opačném případě se může stát, že pojišťovna odmítne škodu zaplatit, pokud zjistí, že nebyla provedena kvalifikovanou osobou. Rozhodně se v tomto případě nevyplatí se vrhat do úprav svépomocí. Samozřejmě i odborník může chybovat při práci. Možné to je, ale v takové situaci máte nárok se domáhat náhrady škody na něm. Pokud jste koupili nebo zdědili nemovitost, do které chcete investovat, která není zatím pojištěna, tak na nic nečekejte a sjednejte si pojištění okamžitě.

Nutná aktualizace smlouvy vs. pravidelná

Po rekonstrukci a velkých úpravách je nezbytná aktualizace smlouvy. Nicméně ani poté nenechávejte pojištění nemovitosti jen tak ležet bez pozornosti. Kontrole smlouvy pojištění nemovitosti i domácnosti je dobré se věnovat každé 2 až 3 roky, i když jste neprovedli žádnou úpravu. Jde o to, že hodnota majetku a stavebních materiálů, které byste museli pořídit v případě škody, se v čase podstatně mění. Současně při kontrole smlouvy si můžete ověřit i cenu pojištění.

Zdroj: https://www.finance.cz/548304-chystate-se-vyuzit-projektu-oprav-dum-po-babicce-nezapominejte-aktualizovat-pojisteni-nemovitosti/

https://www.kurzy.cz/zpravy/745057-opravujete-dum-po-babicce-na-co-si-davat-pozor-u-pojisteni-nemovitosti/

Náhledové foto: Pixabay