Rekordní sezonu myslivců kazí čísla pojišťoven. Srážek s divokou zvěří přibývá, roste i výše škod

Srna

Myslivci letos údajně ulovili dvakrát více divočáků. Vzhledem k velkému přemnožení by byla ale potřebná vyšší aktivita. A kolizí s divokou zvěří na silnicích přibývá, dokazují statistiky pojišťoven. Viníkem navíc není pouze zvěř, ale i samotní řidiči kvůli nevhodnému chování za volantem. Situaci řeší motoristé na vesnicích i ve městech.

Podle odhadů České asociace pojišťoven se letos stane 17 081 dopravních nehod se zvěří, což je nárůst o 4,5 % oproti loňskému roku, kdy bylo nahlášeno 16 346 nehod. „Za posledních deset let máme dvojnásobný počet dopravních nehod, které byly způsobeny srážkami se zvěří. Bohužel se ukazuje, že nehodových lokalit, kde řešíme srážky s přemnoženou zvěří, dál intenzivně přibývá,“ říká šéf ČAP Jan Matoušek.

Jiná čísla eviduje Policie ČR. Podle policistů došlo v roce 2023 k 10 853 incidentům, zatímco o dva roky dříve to bylo téměř 15 tisíc nehod. Pokles však nelze přičítat opatrnějším řidičům. Policie totiž v několika regionech upravila způsob zaznamenávání těchto událostí. Nově aktérům nehody může vystavit pouze tzv. euroformulář a takové případy neputují do oficiálních statistik.

Srnci na silnicích, prasata na honu

Evidencí nehod se věnuje i Centrum dopravního výzkumu. Podle jejich webu srazenazver.cz je nejčastěji sraženou zvěří srnec obecný, který od listopadu 2023 do 30. září tohoto roku figuroval při 6105 dopravních nehodách. Na druhém místě je prase divoké, které ročně zaviní jen několik stovek nehod. Nicméně vzhledem k hmotnosti zvířete mívají nehody s kanci závažnější následky.

„Riziko nehody ve volné přírodě je v průběhu roku nerovnoměrně rozloženo: nebezpečí je vysoké zejména v měsících dubnu a květnu a od října do prosince. Řidiči by proto měli být v těchto týdnech obzvláště opatrní,“ říká Lenka Růžková, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Co nelze rozporovat je činnost myslivců. Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, od dubna 2023 do konce března 2024 nejvíce zastřelili prasat divokých, a to 258 253 s meziročním nárůstem o 45,2 procenta. Odstřel srnců se meziročně zvýšil o 9,5 procenta na 124.897. Počet odstřelených daňků dosáhl 45 335, oproti předchozímu období o 17,3 procenta více. Jelenů ulovili 35 779, od roku 2014 vzrostl počet odstřelených jelenů o více než 12 000.

Podobné starosti mají i v zahraničí

Pojišťovny motorových vozidel v Německu zaznamenaly v loňském roce přibližně 282 000 nehod se zvěří na silnicích, jejichž „účastníky“ byly automobily s havarijním pojištěním. Poprvé v historii museli pojistitelé vyplatit více než jednu miliardu EUR za tento druh škod.

Jak sdělila německá asociace pojistitelů (GDV), průměrná škoda způsobená zvěří na vozidlech činila v minulém roce už 3 850 EUR. Asociace dodává, že za uplynulou více než dekádu 2013 až 2023 náklady na výplaty škod po střetech se zvěří z havarijního pojištění prakticky každoročně rostly.

Z Rakouska máme zatím k dispozici informace o újmách na zdraví za rok 2022. Lokální asociace pojišťoven uvedla, že na místních silnicích bylo při kolizích s divokou zvěří zraněno 334 osob (z toho 58 těžce) a jedna osoba byla usmrcena. Podle údajů expertů bylo 53 % nehod se zraněním osob způsobeno „nepozorností a rozptýlením pozornosti řidiče“. Následuje nepřiměřená rychlost (38 %).

Zvěř běhá i ve městech

Častější výskyt zvěře poblíž obcí nebo přímo v nich je podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody výsledkem dlouhodobého procesu, kdy si zvířata postupně uvědomila, že se jim v blízkosti lidí žije lépe. Jde ovšem o jev, který je pozorován již řadu let, přestože si ho lidé všímají až nyní. To podobně registrují i pojišťovny. „Poslední 3 roky rostou srážky našich klientů se zvěří každoročně cca o 8-12 %. Velké množství srážek je v poslední době paradoxně poblíž obcí, anebo i přímo v nich poblíž centrálních parčíků nebo v udržovaných zelených pruzích u silnic. Nejvíce jich registrujeme ve středních Čechách a na Vysočině. V Praze máme hodně případů, například z okolí Klánovického lesa,“ uvedla Růžková.

Hlavně nestrhávat volant

„Statistiky říkají, že srážky se zvěří jsou u nás dlouhodobě každá 6. nebo 7. dopravní nehoda,“ popisuje Roman Budský, dopravní expert z Platformy Vize 0. Ve chvíli, kdy je nehoda nevyhnutelná, je hlavní udržet vozidlo na vozovce. „Není nic horšího než vzít za volant, strhnout řízení a zpravidla skončit mimo silnici. Tam čekají další nebezpečnější překážky, jako jsou stromy, sloupy a podobně,“ vysvětluje Budský. To potvrzuje i mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota: „Rada je prudce brzdit a nestrhávat volant. Velké deformační zóny a přední airbagy jsou schopné zmírnit následky havárie.“

Srazíte-li zvíře, nevozte si ho domů

Až dva roky natvrdo může dostat řidič, který srazí zvíře, naloží si jej do auta a odveze. Pokud došlo ke kolizi, je zapotřebí ihned zavolat policii ČR. Ta kontaktuje majitele – ve většině případů mysliveckou správu – který mrtvé zvíře odklidí. To samé platí v případě, že zvíře srážku s vozem přežilo. „Policie vyrozumí místně příslušný myslivecký spolek, jehož člen se dostaví na místo dopravní nehody a zvíře si převezme, anebo ho dohledá, pokud odběhlo. V tomto případě je pak na osobě mysliveckého sdružení, co se zvěří udělá,“ radí tisková mluvčí Policejního prezidenta Hana Rubášová. V žádném případě by se však účastník nehody nikdy neměl snažit zvíře odklízet ze silnice. Poraněná zvěř může člověku způsobit zranění, případně jej nakazit. Nelze ho též naložit do auta a odvézt. Tento čin by mohl skončit obviněním z trestného činu pytláctví. „Zde je ale namístě informovat řidiče, že přivolání policie na místo nehody se zvěří je povinné vždy,“ varuje Růžková.

Oprava vozu až o třetinu dražší

Náklady na pojistné události – tedy opravy vozidel – nadále průběžně rostou s tím, jak do cenových kalkulací vstupují dražší náhradní díly i vyšší cena práce v autoservisech. „V posledních letech výrazně rostly ceny oprav automobilů z důvodu stoupajících mezd, cen materiálu, náhradních dílů, většiny prací jako například lakýrnických, dopravy a podobně. U novějších aut samozřejmě ceny rostou ještě více vlivem pokročilých technologií, které jsou velmi drahé. Lze říci, že oprava podobné škody na stejném modelu auta stoupla za poslední tři roky o pětinu až třetinu,“ popisuje Růžková. Škody ze střetu automobilu se zvěří lze uplatnit z havarijního pojištění vozidla.

nehodaFoto: Pixabay

Neohleduplní řidiči?

Ke srážkám vozidel se zvěří dochází nejčastěji během jara a podzimu a v období říje. „Na podzim je snížená viditelnost a po sklizních zemědělců zvěř ztrácí úkryt a potravu. Tak začíná více migrovat a přechází za novou potravou. Turistickými aktivitami nebo sběrem hub je zvěř rušena a rovněž u ní způsobuje větší pohyb,“vysvětluje Andrea Güttlerová z Českomoravské myslivecké jednoty. Dodává, že mezi hlavní důvody srážek se zvěří považuje nárůst intenzity dopravy a počtu aut, špatné chování a informovanost řidičů i nedostatečně upravené okraje vozovek. Časově k nehodám dochází nejčastěji okolo 22. hodiny večerní a 5. až 6. ranní. „Zásadní je doba při východu a západu slunce, kdy má zvěř největší pohybovou aktivitu,“ říká Tomáš Kušta z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

Snížení rizika díky asistenčním systémům nočního vidění

Nápravu by mohly přinést i asistenční systémy nočního vidění, které jsou již instalovány v některých vozidlech luxusnější vyšší třídy. Ty detekují tepelné vyzařování divokých zvířat, ale také chodců, a mohou tak řidiče včas varovat při přiblížení.

Průzkumy ukázaly, jak uvádí rakouské Kuratorium pro bezpečnost silničního provozu (KFV), že například u našich jižních sousedů 14 % řidičů již asistenční systém nočního vidění využívá a 54 % řidičů alespoň ví, že tato technologie existuje. „Lze očekávat, že v budoucnu asistenční systémy nočního vidění díky dalšímu technologickému pokroku budou schopny lépe využít svůj potenciál pro prevenci nehod, i když v našich podmínkách si zřejmě ještě počkáme delší dobu,“ konstatovala Lenka Růžková.

Zdroje info: uniqa.cz, www.fld.czu.cz, uamk.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.