Řítí se Slovensko do propasti? Boj o moc zemi zřejmě postupně rozkládá
Slovensko úspěšně zvládlo velkou bezpečnostní konferenci Globsec. Naši sousedé si mohou v tomto ohledu zatleskat. Vždyť dorazil třeba americký ministr obrany, projev měla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a přijel také francouzský prezident Emmanuel Macron. I přes úspěch této akce je třeba říct, že mladičká slovenská demokracie je do značné míry v ohrožení. Jakási politická agonie na Slovensku dosáhla nejspíše vrcholu a názory veřejnosti také zrovna mnohé z nás neuklidní. Vždyť 66 % Slováků podle průzkumu Globsec uvedlo, že USA vtahují Slovensko do války s Ruskem.
Znepokojující názory slovenské veřejnosti
Mimo jiné zazněly i některé další závěry zmíněného průzkumu. Třeba to, že 50 % dotázaných Slováků uvedlo, že USA představují pro jejich zemi bezpečnostní hrozbu. Pro setrvání v NATO by aktuálně dle průzkumu hlasovalo pouze 51 % Slováků, což je žalostně málo. V ostatních evropských zemích má Severoatlantická aliance podporu pohybující se okolo 70 %. Rozdíl je tedy citelný.
Důležitý spojenec Ukrajiny
Slovensko se řadí mezi velmi významné spojence Kyjeva. Vždyť Ukrajina od Slováků dostala stíhačky MiG-29, odminovávací systémy Božena, vrtulníky, raketový systém nebo ruční zbraně. Mimo jiné na Slovensku našlo azyl více než 110 000 uprchlíků. Nyní už i slovenská prezidentka pomalu připustila, že pomoc Ukrajině zřejmě nebude nekonečná a nejspíše se blíží její konec.
4 chaotické slovenské roky
Začít můžeme zcela rozloženým slovenským parlamentem. Tak nějak se postupně neví, jaké strany jsou vládní a jaké opoziční. Upozornit je třeba na desítky vlekoucích se soudních procesů. Expremiér Pellegrini je obviněn z braní mnohamilionového úplatku. Další bývalý předseda vlády Robert Fico není ve vazbě z toho důvodu, že jej parlament nevydal. Vláda premiéra Maťoviče začínala jako většinová a končila jako menšinová. Úřednická vláda prezidentky Čaputové, která připouští konec pomoci Ukrajině, přišla poměrně pozdě.
Volební preference pro Fica a Pellegriniho
Jedna z největších bolestí Slovenska. V žebříčcích preferencí oba dva muži vedou. Slovensko se dle všeho nejspíše topí v moři dezinformací, nicméně optimisté tvrdí, že Fico dokáže Slovensko uklidnit a dostat na podobnou vlnu jako Viktor Orbán Maďarsko. Ostatně sám Orbán je na Slovensku poměrně populární. U nás se nabízí paralela s Andrejem Babišem, také poměrně velkým Orbánovým kamarádem. Samotné hnutí ANO má u nás také velmi solidní volební preference. Pohlížet na Slováky jako na jiný národ, který má svoje starosti, by bylo určitě chybné. Vítězství dezinformací a korupce by byla i naše prohra.
Zdroje info: Autor, https://www.denik.cz/komentare/slovensko-krok-od-propasti-cesko-tri-20230602.html,https://www.forum24.cz/pokracovani-slovenske-podpory-ukrajine-je-v-ohrozeni-varovala-caputova, twitter
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.