Rizika nákupu staršího domu ve zkratce
Pokud se právě teď snažíte koupit nemovitost a máte na výběr i ze starších staveb, určitě zbystřete. Obecně platí, že nejde o nic problematického, avšak jako u všeho, i zde mohou nastat problémy. Dnes vám tedy poradíme, na co si dát pozor a co při koupi domu zvážit. Pokud všechno toto ohlídáte, nemusíte se bát!
Bude potřebná rekonstrukce?
Na začátek je dobrá právě tato otázka. Pokud je odpověď kladná, následující by měla být, zda rekonstrukce úplná nebo jen dílčí. Jsou-li staré prostory ve špatném stavu, určitě doporučujeme rekonstrukci úplnou. Vyplatí se to. Při celkové renovaci se náklady snižují oproti případům, kdybyste renovovali na vícekrát. Navíc časově to zabere chvíli, a můžete jít bydlet se vším všudy. Postupné práce většinou skýtají to riziko, že časem na sebe nabalují další nové a nové problémy. Poté se prodlužuje i prodražuje.
Pečlivě počítejte!
Nutné je také zvážit celkové náklady. Proto je dobré si nejdříve spočítat, kolik bys e do staršího domu muselo dát peněz. A vůbec nemusí jít o hrubé odhady. Raději počítejte pečlivěji, ať je výsledný odhad co nejrealističtější. U novostaveb obecně platí, že pokud se rekonstruují, náklady nepřesáhnou 20 % z celkové ceny (10–20 %). U starých staveb se však mohou náklady pohybovat i v řádu dvojnásobku(!).
Financování a lokalita
Dovoluje vám to vaše situace, určitě využijte hypoteční úvěr. Půjčte si raději větší obnos než méně. I když máte ještě nějaké vlastní zdroje, je lepší mít rezervu. Kdykoli můžete své peníze do úvěru vložit, naopak nikoli. Je dobré totiž mít něco navíc, kvůli nepříjemným překvapením a prodražení rekonstrukce. Poslední otázkou je i lokalita nemovitosti. Nedívejte se však na ni jen svou optikou. Je dobré, že se vám na daném místě líbí. Líbilo by se zde, ale i dalším zájemcům. Přesněji řečeno – musíte se podívat i na to, jak bude v budoucnosti lokalita pozemku atraktivní, pokud ji budete prodávat.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.