Rohlík za 5 korun? Reálný důsledek evropského nicnědělání a války
Zdražení v důsledku konfliktu na Ukrajině je bohužel velmi nepříjemnou realitou. Je třeba ho brát jako důsledek války, nicméně za skokovým zdražováním, jež nejspíše přijde, stojí také postoj Evropy, Green Deal a mnohé další aspekty. Zajímavý je například názor prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala. Ten hovořil ve čtvrtek na TV Nova o tom, že za bochník chleba dáme 80 až 100 korun. To už je oproti stávajícím cenám doslova extrémní nárůst.
Probuzení ze zeleného snu
Zelená Evropa by byla bezesporu skvělá, nicméně za současných podmínek je třeba se orientovat na to, abychom měli dostatek energie, plynu a samozřejmě ropy. Pouze se zelenou energií bychom to jednoznačně nezvládli. Ostatně mnohé státy se probouzí a třeba taková Belgie odložil odstavení svých jaderných elektráren o dalších 10 let. Samozřejmě v důsledku krize. Jádro prostě bude zapotřebí a evropské zelené úděly a klimatickou neutralitu je třeba nyní odložit.
Další potraviny zdraží také skokově
Koupili byste si dnes rohlík za 5 korun? Dnes asi těžko, v budoucnu možná bude taková nepříjemnost realitou. A to rozhodně nemůžeme počítat s tím, že se nám skokově zvýší platy! Podle Doležala by se také máslo mohlo dostat na hranici 90 korun. Takový chleba s máslem tedy nebude levnou záležitostí. Možná snad jen pažitka ze zahrádky bude zdarma. Pšenice je u nás zatím dostatek a měli bychom být soběstační, nicméně i tak ovlivní ceny na trhu fakt, že 30 % veškerého exportu pšenice pochází právě z Ruska a Ukrajiny. Pšenici dovážejí hlavně země na Blízkém východě a v oblastech severní Afriky. Tady nejspíše zavládne hlad.
Ceny v Evropě se zvyšují
Ani celá Eurozóna nebyla nijak ušetřena. Jen v únoru ceny potravin, alkoholu a tabáku meziměsíčně vzrostly o 4,1 %, v lednu činil růst 3,5 %. Za zvýšením cen nestál jen covid-19, ale také právě vznikající konflikt na Ukrajině.
Nepřítelem zemědělců se stává i počasí
Jestliže bude přetrvávat suchu, nastane velký problém. Nedostatek pšenice logicky vystřelí ceny nahoru. Rusko nebude mimochodem dovážet ani minerální hnojiva. My bychom se tedy měli orientovat hlavně na vlastní produkci a dát pozor na nějaký zbytečně vysoký export.
Zdroje info: https://www.euronews.com/my-europe/2022/03/17/global-food-prices-had-already-hit-record-high-then-russia-invaded-ukraine
https://theconversation.com/how-the-war-in-ukraine-will-affect-food-prices-178693
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/457209-o-kolik-letos-zdrazi-potraviny-odpovi-prezident-agrarni-komory-dolezal?campaignsrc=tn_clipboard
Rohlíky: Náhledové foto Radek Štěpán
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.