Rovné odměňování odloženo, přestože ČR je zemí v EU s nejvyšším rozdílem ve výdělcích žen a mužů

pracoviště

Vládou avizované rovné odměňování, které bylo letos v plánu, se odkládá. Proč tomu tak je? Jak je možné, že Česká republika patří v Evropské unii k zemím s nejvyšším rozdílem ve výdělcích žen a mužů?

Ministerstvo práce a sociálních věcí nepředloží návrh zákonných opatření na podporu rovného odměňování žen a mužů, jak bylo původně plánováno pro letošní rok. V chystané novele zákoníku práce tak tyto kroky nebudou. Práce na nich teprve začnou, jak uvedl ministr práce Marian Jurečka. Podle něj nelze jednoznačně říct, zda jeho úřad návrhy stihne předložit ještě do konce volebního období.

ČR patří v EU k zemím s nejvyšším rozdílem

Česká republika patří v Evropské unii k zemím mající nejvyšší rozdíl ve výdělcích žen a mužů. Dle vládních dokumentů ženy v České republice vydělávají o 17 % méně než muži. Na stejných pracovních pozicích pak mají ve firmách méně o 10 %, ve veřejném sektoru o 5 %. Loňská směrnice EU má tento tzv. Gender Pay Gap neboli výdělkovou propast řešit. Přijetí opatření tak nařizuje směrnice EU o posílení zásad shodné finanční odměny za stejnou práci, kterou mají členské státy uvést do praxe do 7. června 2026.

Rovnost odměňování nebude v nejbližší novelizaci

Ministr Jurečka potvrdil informaci, že tato úprava v rámci rovnosti odměňování nebude v chystané novele zákoníku práce, jak bylo původně plánováno. Podle Jurečky bude nezbytné vyjasnit, kdy vlastně ministerstvo návrh předloží, zda to bude do sněmovních voleb do podzimu 2025. Podle směrnice je údajně za dlouhodobým udržováním propasti ve výdělcích žen a mužů netransparentnost, jsou tudíž zapotřebí závazná opatření.

Uchazeči by tak měli dostat informace o počáteční odměně i jejím rozsahu před přijímacím pohovorem a uzavřením pracovní smlouvy, a to například v inzerátu na volné místo. Zaměstnavatelé by se nesměli zase ptát, jaký měla dotyčná osoba příjem v předchozím zaměstnání.

Zrušení mlčenlivosti o mzdě či platu

Pracovníci by také měli mít možnost získat přehled o průměrné částce ve firmě za stejnou práci pro obě pohlaví. Tento záměr už dříve vzbudil kritiku u zaměstnavatelů, zatímco odbory tento krok vítaly. Argumentovaly to tím, že pokud zaměstnavatelé odměňují zaměstnance férově, tak by jim nemělo zveřejňování částek vadit.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-se-rovnemu-odmenovani-zen-a-muzu-zatim-nepriblizi-ministerstvo-prace-navrh_2404201238_vtk

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mpsv-rovne-odmenovani-muzu-a-zen-mzda-vyplata-jurecka.A240420_092157_domaci_ivos

Náhledové foto: Pixabay