Rozdíl mezi finančním a operativním leasingem
Není leasing jako leasing. Co všechno hradíte v jednotlivých variantách a jak je to s vlastnictvím vozu jako takovým? Na to vše vám odpovíme v našem článku o operativním leasingu.
Ještě donedávna byl operativní leasing téměř výhradně firemní záležitostí. Ono přece jenom udržovat flotilu vozů se vším všudy není jen tak, takže se profesionální pomoc opravdu hodila. Dnes se však tento typ pořízení vozidla rozmáhá stále více i mezi soukromými osobami. A o co vlastně jde?
Operativní leasing je vlastně platba za pronájem
Zatímco klasický alias finanční leasing je vlastně forma úvěru, po jehož splacení přejde splácený předmět do vašeho vlastnictví, operativní leasing vám umožňuje užívat si veškerých výhod automobilu, aniž byste byli jeho vlastníkem. Zbavuje vás například nutnosti hrazení povinného ručení nebo havarijního pojištění (a hledání těch nejvýhodnějších a nejlevnějších smluv) a zajistí vám i potřebné asistenční nebo poradenské služby. A to už v základní variantě.
Pokud vsadíte na mírně dražší full servis, nebudete se muset starat třeba ani o výměnu pneumatik a jediným nezbytným výdajem tak bude každý měsíc nákup nového paliva, případně pořízení dálniční známky, pokud ji potřebujete.
Jak vlastně operativní leasing funguje?
Smlouvu lze uzavřít na různě dlouhou dobu – zpravidla od 12 až do 60 měsíců. A co se stane potom? Kratší smlouvy je možné prodloužit, v případě pětiletých smluv pak bývá pronájem ukončen a vy si za srovnatelných podmínek můžete vzít do pronájmu zcela nové auto.
Další možní je odkup vozidla – jakmile vám smlouva na pronájem skončí, můžete si používaný vůz zas zůstatkovou cenu i odkoupit. Zůstatkovou cenu stanovuje vždy leasingová společnost a je v ní započítáno vše – od nájezdu kilometrů až po opotřebení automobilu. Přesnou částku se dozvíte až poté, co automobil definitivně odevzdáte.
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.