Rozjíždí se byznys budoucnosti: klonování domácích mazlíčků

pes

Pro domácí mazlíčky jsou lidé schopni udělat prakticky cokoliv. Není proto divu, že např. prodejci krmení nebo doplňků pro psy a kočky vykazují stále větší a větší tržby, stejně jako veterinární lékaři specializující se právě na čtyřnohé kamarády. Možná ale láska k nim zachází až příliš daleko. Je naprosto přirozené, že člověka ztráta blízké bytosti vždy bolí a fakt, že se jedná o zvíře na tom nic nemění. Snaha o jeho „oživení“ prostřednictvím klonování ale není řešením. Přesto za něj lidé utrácejí miliony.

Nerealistické naděje vkládané do DNA

Od doby ovce Dolly, prvního naklonovaného savce, již uběhlo mnoho let a v dnešní době je možné nechat si naklonovat svého mazlíčka. Zdá se to jako ideální možnost přivést svého mrtvého mazlíčka zpátky k životu, představa je to ovšem dost zkreslená. Počítejte jednak s tím, že to není zrovna levná záležitost.

Klonování v přepočtu vyjde na víc než jeden milion korun, dovolit si ho tak mohou jen ti opravdu bohatí majitelé domácích mazlíčků. I ti by si ale měli uvědomit, že když chtějí touto cestou skonu svého mazlíčka zabránit, neuspějí.

Klonování totiž samozřejmě není žádné oživování mrtvých. Je zcela nevyhnutelné, že společné budou mít spolu obě zvířata jen DNA. Od chvíle, kdy klon spatří světlo světa, bude se vyvíjet jinak než jeho předobraz. To má zásadní důsledky. A klonování skrývá i další rizika.

kotě

Foto: Pixabay

Nový pes, nová kočka

Naklonovaný pes nebo kočka budou mít svoji vlastní osobnost. Povahově budou jiní než jejich vzory. Budou se od původního mazlíčka lišit, nebude to přesná kopie vašeho zvířete, které člověk doposud choval. Není navíc příliš etické zbavit zvíře vlastní osobnosti a vnutit mu jinou. Klonování sice přinese stejnou fyzickou podobu, pokud ale toto člověku stačí, degraduje svého mazlíčka na pouhého plyšáka. A to není ani zdaleka vše.

Úspěšnost vytvoření dokonale přesné kopie je pouhých 20 %. Velmi často trpí naklonovaná zvířata zdravotními problémy. Kromě toho je zákrok pro fenku, která má plod odnosit nejen stresující, ale také velmi bolestivý.

Nic z toho ale zdá se neodrazuje bohaté majitele psů a koček od toho, aby investovali ohromné sumy do vytvoření zdánlivě přesných kopií svých mazlíčků a nový typ byznysu se úspěšně rozjíždí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/klonovani-mazlicku-psu-kocek.A220408_151553_eko-zahranicni_ijan

https://zoommagazin.iprima.cz/porady/zverolekar-v-jednom-kole/klonovani-domacich-mazlicku-je-obri-byznys-kolik-stoji-jeden-vecny?msclkid=4eb1332eb9b411ecb12439b565acf52c

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.