Rozklíží koronavirus EU? Kdo ví, zdali budou peníze z fondů stačit
Koronavirus a EU: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Čelí Evropská unie smrtelnému nebezpečí v podobě totálního rozklížení a potenciálního rozpadu? Je pro vrcholné představitele tohoto uskupení, jehož jsme se stali členy v roce 2004, varováním to, že někteří Italové začínají pálit vlajky Evropské unie? Na Youtube se objevilo už několik videí, která na tuto skutečnost poukazují. Je otázkou, jaký bude vývoj a jestli nakonec finanční prostředky z Evropských fondů budou stačit. Podívejme se tedy na názory několika významných lidí a také na samotnou výši dotací a aktuální dění.
Evropa slábne
Tak o tom není pochyb. Už uprchlická krize, která není aktuálně v žádném případě zažehnána, jasně poukazuje na fakt, že Evropu vnější vlivy postupně rozkládají. Spousta lidí na hranicích mezi Tureckem a Řeckem, obrovské množství uprchlíků v Německu a jiných zemích hovoří jasnou řečí. Počty mrtvých v Itálii, podobný scénář ve Španělsku, pozdě reagující Velká Británie a do jisté míry tápající Francie. Pokud by se naplnil italský scénář v dalších zemích, nejspíše by to mohl být postupný rozklad unie. Ostatně už bývalý italský premiér Enrico Letta hovořil pro list The Guardian o tom, že komunitní duch Evropy už rozhodně není takový, jaký byl před nějakými 10 lety! Nathalie Tocciová, ředitelka římského Institutu pro mezinárodní záležitosti říká, že je nynější situace doslova zlomová a ukáže se, jestli Evropa selže, nebo ne.
Evropská solidarita jen na oko?
Krize způsobená šířením koronaviru otevřela rány. Pomoct by měla solidarita jednotlivých zemí. Ta se aktuálně, zdá se, začíná probouzet. Vždyť třeba Rakousko, Německo, Lucembursko nebo Švýcarsko mají otevřené brány pro pacienty z jiných evropských zemí. Je třeba také poznačit, že počet ochranných masek z Francie a Německa mířících do Itálie jasně předčil počty těch, které putovaly z Číny. Evropští lídři se také snaží investovat do vzniku vakcín. Přesto mohou být lehce znepokojující dezinformace putující z východu či nezištná pomoc Ruska Itálii. Kdo ví, možná to Rusové skutečně myslí dobře… Trochu proti solidaritě hovoří zabavené kamiony s rouškami v Německu a tvrdá ohrazení Itálie proti rouškám, jež byly zabaveny u nás. Mnoho států má své problémy a často spíše jen velkohubě nabízí potenciální pomoc. Skutečnost ale může být jiná…
Koronavirus a EU: Zdroj obrázku Pixabay.com
Koronavirové dluhopisy
Vedoucí Institutu otevřené společnosti (OSI) Heather Grabbeová mluví o oživení stereotypů o tvrdohlavých severských národech a rozmařilých jihoevropských. Evropa také rozhodně není jednotná v tom, jaká bude reakce jednotlivých zemí na ekonomické důsledky koronavirové krize. Země typu Španělska, Itálie a Francie chtěly dluhopisy kompletně pro celou Evropu. Jiné země, jsou Nizozemí, Rakousko či Německo se ale brání. Nakonec vše mají řešit ministři financí konkrétních zemí EU. A co na to Česká republika, která mimo jiné prohrála soud týkající se uprchlíků? Hovoří o tom, že by měla dostat peníze, které jí stejně náleží. A kolik z fondů EU půjde?
37 miliard eur z unijních fondů
Z fondů Evropské unie by mělo evropským zemím přijít celkem 37 miliard eur. Návrh Evropské komise z 13. března posvětil Evropský parlament 26. března. A jaký krajíc by měla získat Česká republika? Celkem v přepočtu 30 miliard korun. Tato částka by měla jít hlavně do ekonomiky, aby se opět nastartovala.Kdy to bude, zatím bohužel nevíme. A co ostatní země včetně těch nejvíce zasažených? Budou jim v uvozovkách jen peníze stačit?
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.