Rusko ukradlo na Ukrajině obilí za miliardy
Strach z dopadů ruské agrese vůči Ukrajině na světové trhy s potravinami byl hlavní příčinou prudkého nárůstu jejich cen v první polovině tohoto roku. Ukrajina je totiž jedním z hlavních světových vývozců obilí. Analýza satelitních snímků, kterou nyní provedla americká NASA ukázala, jak to letos se sklizní ukrajinského obilí dopadlo ve skutečnosti.
Sklizeň předčila očekávání
Ze satelitních snímků je patrné, že většina osetého obilí (94 %) nakonec byla sklizena. Je to podstatně více než kolik se očekávalo, byť celkově je letošní úroda samozřejmě pod dlouhodobým ročním průměrem. Zatímco v posledních pěti letech hlásila Ukrajina průměrnou úrodu v objemu 33 milionů tun obilí, v letošním roce byla celková úroda na území Ukrajiny 28,6 milionu tun. Vzhledem k situaci se jedná o velmi dobré číslo. Nesklizena zůstala logicky především pole v blízkosti frontových linií.
Toto optimistické číslo však nerozlišuje to, kdo obilí sklidil. Část úrody, konkrétně 22 procent, byla totiž sklizena ruskými okupačními úřady na obsazených územích. Jedná se o obilí v celkové hodnotě asi miliardy dolarů, tedy více než 23 miliard korun. Toto obilí je logicky nutno považovat za ukradené. Rusko jej navíc dále prodává a pomáhá tím financovat svoji agresi.
Foto: Pixabay
Sklizeň a doprava
Je také třeba si uvědomit, že sklizené obilí se nutně nemusí dostat na světový trh, neboť je kvůli válečnému stavu poškozená ukrajinská infrastruktura a námořní trasy, které v současnosti fungují pouze na základě Tureckem zprostředkované dohody, mohou být kdykoliv opět uzavřeny.
Situace je tedy stále napjatá, nelze proto očekávat, že ceny potravin v nejbližší době klesnou na předválečnou úroveň. Hlavním faktorem bude potom další vývoj situace na ukrajinských bojištích.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ukrajina-rusko-okupace-sklizen-poli.A221204_075328_eko-zahranicni_idvs
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.