Rusko umí skvěle využít pandemii ve svůj prospěch

01_rusko

V Evropě jsou v současné chvíli schváleny tři vakcíny proti novému koronaviru covid-19. Jedná se o vakcíny firem Pfizer/Biontech, Moderna a AstraZeneca. Pokud bychom však měli porovnat kolik mediálního prostoru se té které dostává, všechny by na plné čáře tento boj o pozornost prohráli s ruským Sputnikem. Rusko rozehrálo prostřednictvím své vakcíny hru, ve které mu okolní svět nedokáže konkurovat.

Sputnik V

Na začátek je třeba si říci, že neexistuje nejmenší důvod pochybovat o ruské (či čínské) vědecké kapacitě a schopnosti vyvinout vlastní vakcínu. Sputnik V, stejně jako čínská vakcína Sinopharm, jsou s největší pravděpodobností plně funkční. Logické by tedy bylo, aby si Rusko okamžitě podalo v Evropské unii nebo ve Spojených státech standardní žádost o registraci.

Příslušné agentury (v Evropě je to EMA, Evropská léková agentura, v jejíž komisích a pracovních skupinách je i český SÚKL) by účinnost a bezpečnost vakcín otestovaly a pokud by – stejně jako všechny další léky, které si lze koupit v našich lékárnách – prošly, mohly by být používány bez jakýchkoliv problémů a kontroverzí. Na první pohled se to jeví jako win-win situace výhodná pro Rusko i pro západ. Existují de-facto pouze dvě logická vysvětlení, proč Rusko takto nepostupovalo.

02_Rusko

Foto: Pixabay

Rusko a hybridní válka

Fakt, že Rusko vede proti západním státům a strukturám tzv. hybridní válku, je zcela zřejmý. Vedena je v mediálním prostoru i v kyberprostoru. To  mimochodem již mnohokrát pocítily i české firmy nebo instituce, z mediálně známých případů lze uvést např. útok na české nemocnice začátkem roku 2020, z těch světových třeba ruský útok na počítače zaměstnanců Astry Zenecy.

Rusko si pravděpodobně dobře uvědomilo význam Sputniku V právě pro hybridní válku. Jejím cílem je především rozkol a zmatek v řadách ideologického protivníka, čímž dojde k jeho oslabení. Počátky této metody vedení války sahají až do dob Sovětského svazu a studené války. Tím, že se Sputnik pohyboval v jakési šedé zóně, tj. mluvilo se o jeho účinnosti ale současně nebyl (a stále není) schválen, vytvářelo se logicky pnutí mezi těmi, kdo preferovali dodržování pravidel a těmi, co by rádi jejich překročení. Výsledkem byly a jsou politické a společenské neshody, např. na Slovensku je kvůli Sputniku dokonce vláda v rozkladu. Toto jsou přesně cíle hybridní války.

Dobrá, to je tedy jedno z oněch dvou logických vysvětlení. A to druhé? Rusko nemá ke Sputniku kompletní dokumentaci, neboť jeho standardy v této oblasti nedosahují těch západních.

Nyní, na konci prvního březnového týdne, německá firma propojená s Ruskem konečně požádala o registraci Sputniku V u EMA.

Rusko každopádně dokáže z pandemie koronaviru politicky vytěžit maximum.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.