Rusko zvýší zahraničním technologickým společnostem daně
Na půdě Organizace pro hospodářský rozvoj (OECD) vzniká plán na globální daň pro technologické společnosti. Ty samozřejmě dokážou svojí celosvětovou přítomnost velmi šikovně přetavit v takovou daňovou optimalizaci, že v mnoha zemích i přes velké zisky platí minimální daně. S tím má problém Česká republika stejně jako Evropská unie jako celek a není proto divu, že s plánem souhlasí 130 zemí světa. Jednou z prvních, která nějakou formu daně pro technologické společnosti zavede, bude pravděpodobně Rusko. U něj je ale motivace pravděpodobně i jiná, než jen snaha o spravedlivé zdanění.
Facebook, Google a ti další
Hlavní impulz dalo globální dani červnové zasedání zemí skupiny G7, jejichž představitelé se na dani v minimální výši 15 % shodli. V zásadě jde o to, že ve své konečné podobě by měla daň zajistit jednak to, aby technologické firmy platily daně tam, kde mají příjmy např. z internetové reklamy, a také aby platily alespoň 15 % tam, kde mají své fyzické sídlo.
Foto: Pixabay
Co na to Rusko
Rusko, které chce svojí vlastní daň uvalit na zahraniční technologické firmy již letos v listopadu, tvrdí, že tak činí v kontextu právě těchto snah. Jedná se ale zřejmě jen o půl pravdy. Rusko nečeká na konečnou podobu dohody na půdě OECD a zahraniční technologické společnosti chce zdanit již nyní. Oficiálním důvodem je snaha o podporu domácích firem. Je však otázkou, do jaké míry je pouhou shodou okolností, že přesně zapadá do snah omezit působení zahraničních gigantů na ruském trhu v souvislosti se snahami o kontrolu internetu.
Právě ruské domácí firmy mají již nyní nejrůznější daňové úlevy. Známý je i spor Ruska s Google o tom, že uživatelská data musí být fyzicky schraňována v Rusku, tj. tak, aby k nim měly ruské úřady přístup. Rusko tak pravděpodobně sleduje více cílů současně.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.