Schváleno: Za karanténu bude více peněz
V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR proběhlo klíčové hlasování. Poslanci totiž schválili vyšší náhradu mzdy v situacích, kdy je pracovník v karanténě kvůli podezření na koronavirus. Jak se náhrada mzdy mění? A co si od toho stát slibuje? Na to se dnes zaměříme. Tak pojďme na to!
Návrh putuje do Senátu
Poslanecká sněmovna schválila tento návrh vládní koalice z dílny ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) v režimu legislativní nouze. Tedy zrychleně. Nyní putuje do Senátu, jakožto horní sněmovny našeho Parlamentu. Zde se však také nečekají žádné komplikace. Byla to právě opozice, která zde má většinu a která dlouho volala po této změně.
Mimořádný příplatek k náhradě mzdy
Lidé, kteří se objeví v karanténě kvůli tomu, že se setkali s nakaženým nebo s ním žijí v domácnosti, či lidé s již potvrzeným covidem-19, budou ke standardní náhradě mzdy dostávat ještě příplatek k této náhradě. Půjde o mimořádný příplatek ve výši až 370 Kč za maximálně 10 dní. Piráti dokonce navrhovali ve sněmovně 14denní pobírání příspěvku, to se však do návrhu zákona neprosadilo. Dle ministryně Maláčová by však součet náhrady mzdy a příplatku neměl převýšit předchozí původní mzdy zaměstnance. U zaměstnanců s velmi nízkými příjmy bude tedy příspěvek limitovaný.
Motivace lidí
Klíčové je nyní, při potírání pandemie, aby se ve společnosti odhalovaly nové případy. Často však lidé své kontakty nenahlašují anebo se při příznacích nepodrobí testům, které by u nich přítomnost koronaviru potvrdili či vyvrátili. To se však má změnit i tímto mimořádným příplatkem. Lidé se již nemusí obávat, že by si případnou izolaci či karanténu “nemohli dovolit”. Nahlášením kontaktů také neohrozí příjmy jejich domácnosti. Jde tedy o motivaci lidí k nahlašování kontaktů hygieně a k testování se.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.