Situace okolo hypoték? Mění se, zajímejte se o refinancování včas!
V posledních dnech a měsících můžete ve sdělovacích prostředcích zaslechnout heslo hypotéka velmi často. Ne však již jako v minulosti v souvislosti s rekordně nízkými úroky. Naopak. Česká národní banka zpřísňuje pravidla pro udělování hypoték, banky na to reagují a ve výsledku to pro zákazníka znamená vyšší spoluúčast a méně výhodnější podmínky, navíc menší okruh lidí, kteří na hypotéku vůbec dosáhnou. Pokud tedy máte již hypotéku, je dobré se o tyto novinky zajímat a přemýšlet například o refinancování včas!
Banky přicházejí se zvýhodněnými úroky
Stále ale probíha konkurenční boj mezi bankami. Z nabídek vymizeli takzvané „float“ hypotéky, tedy ty se sazbou od ČNB, ke které si banka jen přidala ještě vlastní díl. Banky cítí zájem od zákazníků zajistit si dlouhodobou fixací dobré úroky. Situaci na hypotečním trhu tak stále ještě ovládají zejména marketingové akce bank.
Lidé chtějí delší fixaci
V návaznosti na poptávku bank v této chvíli nabízejí zejména pětileté, sedmileté i desetileté fixace úrokových sazeb. Dalo by se říci, že téměř s jistotou ušetří ten, kdo si v dnešní době zafixuje úrokovou sazbu 2,5 % na delší dobu. Již na přelomu letošního a následujícího roku totiž budou odhadované úrokové sazby asi okolo 3 % a vzhledem k sazební politice ČNB to nemusí být konec růstu. Důsledek by byl v této hypotetické situaci. Člověk s fixací 2,5 % by jen v prvním roce zaplatil na úrocích asi o 15 korun méně než lidé s hypotékami uzavřenými později.
Dlouhých fixací se nebojte, refinancování také ne.
I když například 10 let je poměrně dlouhá doba, za kterou se může stát cokoli, nepředpokládá se žádný výrazný odklon od stávajícího vývoje. Je tedy malá pravděpodobnost, že byste na tom nevydělali. Navíc v této době lze splácet hypoteční úvěr i prostřednictví mimořádného splacení v každém kalendářním roce, nejen při výročí fixace, a tak je možné splatit až 25 % jistiny.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.