Školy jsou pro bývalého ministra tikající bombou

Školák

Dnešek se stal v podstatě skoro takovým prvním zářím. Děti vyrazily opět do škol. Ovšem jen některé, konkrétně první druhý ročník základních škol. Samozřejmě v rouškách a s maximálním nasazením všech ochranných prostředků přímo na místě. Tolik očekávaný návrat. Ovšem možná trochu uspěchaný. Tedy alespoň podle bývalého ministra zdravotnictví Roman Prymuly. Otázkou zůstává, zdali ještě mělo smysl čekat.

Mělo se ještě týden počkat?

Se zvyšující se frekvencí sociálního kontaktu pochopitelně roste také pravděpodobnost, že se někdo další nakaz koronavirem. V případě prváků a druháků nemusí být pravděpodobnost až tak extrémní, pokud se ale otevře příští týden nebo ten následujících celý první stupeň a přidají se třídy z druhého, pravděpodobnost nákazy se mnohem zvýší. Když si porovnáme letošní zavírání škol a loňské, čísla byla naprosto odlišná. Nyní je stále ještě v průměru okolo 5 000 nově nakažených lidí.

Některé země školy v takovémto stavu zavírají

V některých zahraničních zemích dochází aktuálně k uzavírání škol. A to jsou v podobném stavu, v jakém se nacházíme my. jen jdou s čísly aktuálně nahoru. My jdeme dolů, nicméně vcelku pomalu. tedy třeba ve srovnání s Izraelem. Roman Prymula predikoval, že pokles nakažených pod 1000 by měl přijít až kolem poloviny prosince.   

Testování ve školách

Nyní je dle ministra Blatného příliš nákladné a řešit se nebude. Uvažuje se o něm. Prymula se vyjádřil tak, že by byly ideální sady na kloktání, které jsou z hlediska zjištění přítomnosti viru mnohem příjemnější. Testovat děti klasickými antigenními testy by zřejmě nebylo ideální. Testovat by se samozřejmě měli i učitelé. Až další dny ukážou, zdali byl návrat děti do škol už nyní správným krokem. Pravda je taková, že tlak veřejnosti je obří. Divit se tomu asi nic moc nejde.    

Školák: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.