Snížení záloh na energie nemusí být prolbém
Máte pocit, že platíte vysoké zálohy na energii? Měsíční zálohy na energie, které jsou součástí inkasa, by měly úměrně odpovídat vaší spotřebě. Vše vyčtete z rozpisu záloh za zúčtovací období. Někdy však může nastat i situace, kdy sám dodavatel navýší zálohy. Má na to však právo? Jde zálohy snížit, tak aby vám vyhovovaly, co nejvíce?
V jakých případech může dodavatel zvýšit zálohy?
S roční vyúčtováním spotřebitelé dostávají i nový rozpis záloh. S výší záloh může hýbat také sám dodavatel, ale musí k tomu mít patřičný důvod. Takovým důvodem může být např. vyšší spotřeba energie v předchozím roce, obecně zdražení energií nebo změny distribučních sazeb atd. Mezi tyto důvody ovšem nepatří špatná finanční situace dodavatele. Pokud se tedy v novém rozpisu záloh dovíte o navýšení, nebojte se dodavatele kontaktovat a zeptat se na důvod. Může se totiž klidně jednat o nedorozumění ze strany dodavatele.
Jak měsíční zálohy snížit?
Kromě dodavatele by do záloh na energie měl mluvit i spotřebitel. Vlastně by se mělo jednat o dohodu mezi oběma stranami. Jestliže chcete nižší měsíční platbu za energie, měli byste o tom informovat svého dodavatele. A to ať už prostřednictvím internetu přímo na webových stránkách firmy, kde vyplníte formulář s žádostí o změnu, tedy snížení zálohy nebo tak učiníte telefonicky. Uvést budete muset kromě kontaktních údajů i číslo odběrného místa, někteří dodavatelé chtějí také uvést důvod snížení.
A o kolik si zálohy snížit?
Ideálním stavem je, když vás na konci roku nečeká žádný doplatek ani přeplatek. Pro orientační výpočet můžete použít online kalkulačky srovnávající energie nebo se můžete odpíchnout od částky, kterou jste měli při ročním vyúčtování. Nejlepší je, když nová měsíční platba pokrývá z 80% původní výši zálohy. Pamatujete, že je však vždy lepší každý měsíc něco málo přeplatit než pak ke konci roku mít jen pár týdnů na velký doplatek.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.