Sociální dávky na děti a jejich charakteristika
Otázku, jak získat dávky na děti, si kladou mnozí rodiče, kteří potřebují získat finanční prostředky na chod domácnosti. Dávek, jež jakkoli souvisejí s rodičovstvím, je hned několik, což si bohužel spousta lidí neuvědomuje. Právě proto se podíváme na jednotlivé druhy a také na to, kdy máte na konkrétní dávku skutečně nárok, a kdy naopak nikoli. Rozhodně není od věci tyto informace znát, jelikož třeba i díky nim dosáhnete na částku, o níž jste si mysleli, že je pro vás nedostižitelná.
Základní druhy dávek v rodičovství
Těchto dávek je hned několik. Pro přehlednost je uvádíme v odrážkách.
– rodičovský příspěvek
– porodné
– mateřská
– příspěvek v těhotenství
– ošetřovné
My se zaměříme zejména na rodičovský příspěvek, který se vztahuje již logicky na odrostlejší děti. Nárok na něj má v podstatě každý.
Rodičovský příspěvek si může dovolit každý
Spousta lidí si bohužel plete mateřskou s rodičovským příspěvkem. Pro mateřskou musíte nutně slnit zákonem stanovené podmínky. Na rodičovský příspěvek máte nárok zcela automaticky. Ohlížet se nemusíte na majetkové poměry ani na příjem. Jedná se o pravidelnou finanční dávku, kterou rodič starající se o dítě pobírá po stanovenou dobu. Jednat se může o období od 2 do 4 let. Přesně vymezená částka je stanovena na celkových 220 000 korun. Je pouze na rodiči, jakým způsobem si ji rozporcuje do daného období. Měsíčně nesmí finanční částka přesáhnout sumu 11 500 korun.
Konkrétní výše rodičovského příspěvku
Výměry se různí podle toho, jak dlouho budete rodičovský příspěvek čerpat.
– vysoká výměra 11 400 Kč určená pro rychlé čerpání do 2 let dítěte
– základní výměra 7 600 Kč pro standardní čerpání do 3 let věku dítěte
– snížená výměra 3 800 Kč určená pro pomalé čerpání do 4 let věku dítěte (7 600 Kč získává rodič do 9 měsíců a 3 800 Kč následně do 48 měsíců věku svého dítěte)
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.