Solární panely na balkoně lákají svou cenou

solar

Alternativní zdroje energií jsou vždy vítanou variantou. Velice populární je fotovoltaika, kdy někteří majitelé rodinných domů mají pokryté střechy solárními panely. Například v Německu, respektive v Bavorsku, můžete vidět v různých vesnicích domy, jejichž střecha je pokrytá fotovoltaikou. Někde si můžete všimnout solárů také na balkoně, takovou možnost instalace mají majitelé bytových jednotek, ale spatřit je můžete také i na rodinných domech.

Důležitá je orientace instalace

Návratnost investice záleží hlavně na tom, kde máte situovaný balkon a zda vám neblokuje sluneční svit jiná budova nebo nějakým způsobem příroda. Například instalace systému o výkonu 400 wattů na byty s jižní orientací mohou majiteli ročně vyrobit až 500 kilowatthodiny ročně. Při celkové ceně za kilowatthodinu elektřiny s jednoletou fixací u E.ON může domácnost ušetřit více než 3 400 korun. To řekl Právu Michal Marček ze společnosti Maycon, která tento systém nabízí za 13 000 korun. Návratnost investice by teda zabrala okolo čtyř let.

Soláry zakoupíte i v e-shopu

Balkonovou fotovoltaiku kromě společnosti Maycon, nabízí také další specializované společnosti. Narazit na ně můžete také na e-shopech Alza nebo Datart. Oproti Německu nebo Rakousku, ale zatím zaostáváme. Tam používají zařízení s výkonem stovky wattů a přes den mohou ohřívat vodu v bojleru. U nás jsme zatím pozadu, co se týče těchto zařízení. V Německu se suverénně daří obchodnímu řetězci Lidl, který uvažuje, že začne prodávat i tady.

Počet prodaných kusů se zatím pohybuje v malých číslech. V případě společnosti Maycon, měsíčně do dvaceti kusů. Datart jich prodá měsíčně jenom několik, na vině mohou být přetoky. Daný mechanismus nemá povolené přetoky, takže je potřeba se ujistit, že domácnost má v době výroby stálou spotřebu.

Přerušení výroby

Podle Tomáše Krňavky, vedoucího oddělení příslušenství Datart, tvrdí, že není problém přesáhnout vyrobené množství energie právě fotovoltaikou. Podle něj činí trvalá spotřeba spotřebičů 100-300 wattů za den. Mohou za to nejrůznější spotřebiče ve stand-by režimu (televizory, myčky, mikrovlnné trouby, herní konzole…). Co se týče solárů společnosti Maycon, tak tam je problém s možnými přetoky vyřešen relé. Jakmile zjistí, že nějaký spotřebič se spotřebou 500 wattů například se vypne, tak se vypne i fotovoltaika. V případě dokoupení relé (1 490 Kč) je striktně vyžadovaná montáž odborníkem, tedy elektrikářem.

Na co myslet?

Někdo by si možná myslel, že se pouze koupí zařízení a vše je hotové, ale omyl. Nejdříve musíte splnit následující kroky:

  • bydlíte-li v bytovém domě, musíte dostat souhlas družstva nebo SVJ,
  • informovat distributora elektřiny. V případě přetoků se musí udělat nová nebo upravit stávající smlouva,
  • pravděpodobná výměna elektroměru,
  • následuje instalace na balkon, firmy nabízí jejich instalaci,
  • nemáte nárok na státní dotaci, jako mají střešní fotovoltaiky.

Otázka však zůstává, zda se opravdu vyplatí pořídit si takový systém, počasí je nevyzpytatelné.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-se-solary-na-balkone-muze-domacnost-usetrit-tisice-40439222

Náhledové foto: Pixabay