Souboj miliardářů ve vesmíru pokračuje. Bezos vrací úder
V minulých dnech rozhodla americká NASA, že si u společnosti Blue Origin Jeffa Bezose, majitele Amazonu a jednoho z nejbohatších lidí na světě objedná stavbu vesmírného modulu určeného pro přistání na Měsíci. Zakázka má hodnotu miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 75 miliard korun. Lunární modul Blue Origin by měl být druhým prostředkem, kterým bude NASA disponovat v rámci plánovaných měsíčních misí.
Bezos vs. Musk
V roce 2021 získal stejnou zakázku i Elon Musk, respektive jeho firma SpaceX. Právě jeho vesmírná loď Starship bude na Měsíci přistávat jako první v rámci misí programu Artemis. První z nich, oblet Měsíce bez lidské posádky již NASA úspěšně provedla, v příštím roce nás čeká oblet Měsíce s lidskou posádkou a po té již by mělo dojít k dlouho očekávanému návratu lidí na lunární povrch. Není bez zajímavosti, že oficiální součástí programu Artemis je i Česká republika.
Hlavním důvodem, proč chce NASA mít dva různé poznávací moduly je snaha o zvýšení konkurence ve vesmíru a existovala by možnost záložního řešení v případě neočekávaných problémů.
Foto: Pixabay
Vesmírná loď Blue Origin
Blue Origin vyvíjí svoji vesmírnou loď ve spolupráci s firmami jako Boeing, Lockheed Martin, či Astrobotic. NASA koncept Blue Origin hodnotí velmi kladně z hlediska technických parametrů a očekávaných vlastností při přistání, stejně jako je pro ni zajímavá nízká cena a slib Jeffa Bezose, že první dvě přistání na Měsíci bude platit sama společnost. Současně ale upozorňuje na zpožďování vývoje oproti původnímu plánu. První přistání na Měsíci by měl modul Blue Origin absolvovat v roce 2029.
Zdroje informací: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/505460-miliardar-jeff-bezos-slavi-jeho-projekt-pro-misi-mise-na-mesic-podpori-nasa
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.