Souboj s přírodou: ztráty rybářů stále narůstají

kormorán

Rybníky vypadají jako idylické oázy přírody v lidmi jinak zcela obsazené krajině. Skutečnost je však taková, že u nich rybáři vedou s přírodou nelítostný boj. Kdo a co jim ryby krade a ničí? A jaké škody to působí? V poslední době čím dál tím větší.

Kdo bere rybářům ryby?

Mohou za to vydry, bobři a další živočichové, kteří, i když jsou zákonem chráněni, dělají na rybnících pěknou paseku. Stamilionové škody jim nikdo neodpáře. Nezvyklá sucha, která se čas od času na výlovu ryb také podepisují, přidávají k těmto ztrátám další vrstvu.

Nadšení nejsou rybáři především z kormoránů, kteří jim chodí krást do soukromého revíru, podobně jako to dělal Trautenberk z Krakonošovy pohádky. Škody způsobené kormorány sice stát kompenzuje, podle rybářů ale nejsou státem (skrze příspěvky rybářskému svazu) hrazeny dostatečně. Toto řádění divokých živočichů se potom podepisuje i na nízkých počtech vylovených ryb.

ryby

Foto: Pixabay

Proti náletům kormoránů není obrany

Kormoráni loví ve velkých hejnech nejčastěji za svítání. K tomu, aby mohl kormorán přežít, spotřebuje denně zhruba půl kilogramu ryb. Celkově tak dochází jejich působením ke ztrátě zhruba 3 tun ryb za sezónu. Systém, kde mají povolen jen omezený odstřel, se rybářům příliš nelíbí. Kormorány nemohou likvidovat v takovém množství, aby mohli uchránit jejich vlastní ryby. Kormoráni navíc létají i do chráněných krajinných oblastí, kde na jejich odstřel potřebují rybáři další speciální povolení. Je ale zřejmé, že zde proti sobě stojí zájmy rybářů a společenský zájem na ochraně přírody, řešení proto není snadné.

Se ztrátou ryb se rybáři potýkají dlouhodobě. Z rozpočtu přispívá stát zhruba 50 milionů korun na zmírnění škod. V minulosti však byly zrušeny evropské dotace na odškodnění. Vyšetřovatelé v Bruselu se totiž domnívali, že někteří rybáři dotací zneužívají Podle nich si prý na některých místech čeští rybáři nevysadili žádné ryby, a tudíž nemohli utrpět ani žádné ztráty. Dotace za škody způsobené kormorány a vydrami i přesto žádali. Také český stát přestal na určitou dobu v minulosti dotace vyplácet v souvislosti s tím, že kormorán vypadl ze seznamu chráněných živočichů. Praxe však byla obnovena.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/ryby-sever-cech-vydry-kormorani-skody_2312082220_job

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vydra-kormoran-a-sucho-zpusobuji-rybarum-ztraty-sto-milionu-korun-rocne.A151115_170108_ekonomika_rts

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.