Soudce Baxa: Nezákonná opatření vlády připomínají dobu nesvobody
Již poněkolikáté soudy konstatují nezákonnost opatření, která vydávala vláda v době vrcholu koronavirové pandemie. Poslední rozhodnutí Nejvyššího správního soudu České republiky konstatuje, že v rozporu se zákonem byla také opatření z přelomu dubna a května, která omezovala stravovací a ubytovací služby.
Opatření ministerstva zdravotnictví bylo nezákonné
V tomto konkrétním případě šlo o mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. To bylo přijaté na konci dubna a účinnosti nabylo 3. května tohoto roku. Během pár dní se pak několikrát měnilo. Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí mimo jiné upozornil, že opatření musí být srozumitelná, soudržná a dobře odůvodněná. Vzhledem ke svým výrazným dopadům se také mimořádné opatření nemá stát „novou normalitou“. Nebylo to přitom první opatření v boji s pandemií, které u soudů neobstálo. Naopak je jich přes dvacet.
Opatření v rozporu s pandemickým zákonem
Pandemický zákon vznikl za podpory vlády i opozice, aby šlo efektivněji bojovat proti covidu-19. Soudy však často konstatují, že právě přijatá opatření jsou právě v rozporu s tímto předpisem. Stejně tomu bylo i v tomto případě. Nejvyšší správní soud řekl, že regulovat dle pandemického zákona lze jen obchodní či výrobní provozy. Ne však provozovny služeb (například restaurace) nebo poskytovatele ubytování. V pandemickém zákoně k tomu totiž chybí zákonné zmocnění. Stát pak svou veřejnou moc může uplatňovat jen v případech a způsoby, které stanoví zákon. Pokud by byly vydávány opatření dle zákona o ochraně veřejného zdraví, pak musí vláda a ministerstvo počítat s tím, že tento zákon má sloužit zejména k lokálním a časově spíše omezeným regulacím. Například když je potřeba zabránit kontaktu lidí, u nichž je podezření o nákaze. „Nelze je však využívat plošně“, připomíná Nejvyšší správní soud.
Opatření dávají vzpomenout na dobu nesvobody
K situaci se vyjádřil pro ČTK (rozhovor byl zveřejněn i na webu ceska-justice.cz) také bývalý předseda a nyní soudce Nejvyššího správního soudu JUDr. Josef Baxa. Baxa mimo jiné zmínil, že dle NSS jsou mimořádná opatření výjimečným nástrojem. Přinášejí totiž velmi intenzivní zásahy do základních svobody jednotlivců. Dále Baxa tvrdí, že nyní je rozsah možností zakazovat, přikazovat či omezovat nebývalý, a právě proto musí být tyto instrumenty používány jen na nezbytně nutnou dobu a v nezbytném rozsahu. Podobná nezákonná opatření pak dle Baxy dávají vzpomenout na dobu nesvobody. „Tehdy byly neodůvodněné příkazy, zákazy nebo omezené na denním pořádku“, říká Josef Baxa.
Zdroj: ČTK a https://www.ceska-justice.cz/2021/07/mimoradna-opatreni-podle-baxy-s-nadsazkou-davaji-vzpomenout-na-dobu-nesvobody/
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.