SpaceX získá od NASA miliardový kontrakt
V příštích několika letech se americká NASA chystá vrátit astronauty na Měsíc. První (možná trochu optimistický) termín je zatím nastaven na rok 2024. V minulých dnech potom udělala na této cestě další významný krok když agentura vybrala společnost SpaceX Elona Muska, aby pokračovala ve vývoji lunárního přistávacího modulu, který bezpečně dopraví další americké astronauty na měsíční povrch. Alespoň jedním z nich bude žena – první žena na Měsíci.
Musk vs. Bezos
Plán mise je následující: výkonná raketa typu Space Launch System vyšle čtyři astronauty na palubu kosmické lodi Orion na jejich několikadenní cestu na oběžnou dráhu Měsíce. Tam se dva členové posádky přesunou do přistávacího systému na závěrečnou část své cesty na povrch Měsíce. Přibližně po týdnu zkoumání povrchu se nalodí do přistávacího modulu na krátkou cestu zpět na oběžnou dráhu, kde se vrátí do Orionu a ke svým kolegům, než zamíří zpět na Zemi.
Právě přistávací modul nyní NASA vybírala. Do užšího výběru se dostaly tři systémy. Prvním je vítězný koncept SpaceX, s dalším se snažila uspět společnost Blue Origin Jeffa Bezose ve spolupráci s firmami jako Northrop Grumman a Lockheed Martin. Třetím konceptem v soutěži byl ten od společnosti Dynatics. Zvláště Jeff Bezos určitě na vítězství pomýšlel, neboť by tak trochu stáhnul náskok Muskova SpaceX v oblasti vesmírných technologií.
Foto: Pixabay
Ze Země na Měsíc a dále
Nutno podotknout, že fakt, že NASA zadává vývoj a výrobu částí programu soukromým společnostem není vůbec nový. V dobách projektu Apollo byla za lunární modul zodpovědná firma Grumman a za velitelský modul potom North American Rockwell. Na obnovených letech na Měsíc se kromě SpaceX bude podílet i Boeing (nosná raketa SLS), Lockheed Martin a skrze participaci Evropské vesmírné agentury i Airbus a řada dalších společností.
A celková výše kontraktu NASA a SpaceX? Smluvní částka je pevná a vyplácena bude na základě dosažení přesně definovaných projektových milníků. Činí 2,89 miliardy dolarů (v přepočtu téměř 63 miliard korun).
Zdroj informací: NASA
Náhledové foto: NASA
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.