Špatný rok pro české chovatele papoušků, vývoz výrazně klesl
S vývozem papoušků to v loňském roce nevypadalo vůbec dobře. Vývoz klesl z 91 milionů korun na 58 milionů. Pro české tuzemské chovatele je to vůbec nejhorší rok v historii. Čísla ze začátku letošního roku ale naznačují opětovný růst a existuje tak naděje, že se jedná pouze o ojedinělý výpadek.
Česko jako chovatelská velmoc
Na vnitřním i vnějším vývozu z EU se Česká republika podílí z 37 procent. Největší zájem o práci českých chovatelů mají v Iráku, Kuvajtu, Kataru, ale také v Saudské Arábii. Nejvíce papoušků se pak vyvezlo během posledních šesti let do Turecka, bylo jich 194 000.
Pro české chovatele je vývoz velmi lukrativním byznysem, neboť např. papoušek žako, který se na domácím trhu prodává za cca 20 tisíc korun, je v arabských zemích prodejný za cenu až 100 tisíc korun. Česká chovatelská tradice je ve světě známá a ceněná, její kořeny přitom sahají až do doby socialismu, kdy si chováním exotických zvířat mnozí kompenzovali nemožnost cestovat.
Foto: Pixabay
Vývoz legální a nelegální
Uvedená čísla samozřejmě platí pro legální vývoz, není pochyb o tom, že v určité míře zde existuje i vývoz nelegální. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně náročnou činnost, je ale pravděpodobně realizován spíše v menším měřítku. Pro legální vývoz je třeba získat tzv. registrační list, při dodržení daných pravidel to však není nikterak náročný proces. Doufejme, že brzy se opět dostaneme na původní čísla.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/papousci-obchod-vyvoz-eu-chovatelstvi.A240322_130118_ekonomika_klak
https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20240325/281754159319195
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.