Spojenými státy se šíří epidemie krádeží LEGA

lego

Stavebnice LEGO patří nejen u nás již několik desetiletí k nejoblíbenějším hračkám. Od roku 1949, kdy se objevily první plastové kostky, se stal z LEGA celosvětový fenomén. V posledních letech se navíc LEGO začíná dostávat i do nových segmentů trhu, cílí častěji na dospělé a sběratele. A zájem o něj mají i zloději.

O LEGO je mezi lapky zájem

Výrobky Lego, zejména dražší a sběratelské sady, jejichž cena se pohybuje od 100 do 1 000 dolarů a občas i více, se stávají ve Spojených státech častým terčem krádeží jak ze strany obyčejných zlodějů, tak ze strany organizovaných zločineckých skupin. Na stavebnice se zaměřují proto, že jejich další prodej skrze legální i nelegální obchodní kanály přináší velmi slušný zisk.

lego

Foto: Pixabay

Důvod, proč je LEGO mezi zloději tak „oblíbeným“ artiklem je ten, že ukradené sady lze velmi snadno přeprodat, neboť obvykle je těžké až nemožné je vystopovat. A pokud jsou v krabice bezvadném stavu a nepoužité (což samozřejmě jsou), mohou se prodat prakticky za původní maloobchodní cenu. Dokonce i použité sady ve slušném stavu se běžně prodávají za 50 % původní ceny.

Jeden z nejčastěji kradených produktů

Odhaduje se, že LEGO patří mezi deset nejčastěji kradených produktů v běžných obchodech. Mezi ty další patří produkty Apple, kabelky či značkové boty. Není neobvyklé, že policie v případě, že se jí podaří kradené zboží zajistit, nachází jej v množství v celkovém objemu desítek či dokonce stovek tisíc dolarů.

I když se LEGO jistě krade i v Evropě, epidemie krádeží sem zatím nedorazila. Doufejme, že u toho zůstane.

Zdroje informací: https://edition.cnn.com/2024/06/29/business/lego-most-stolen-items/index.html

https://www.nytimes.com/2024/06/07/us/stolen-legos-lapd-arrested.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.