Společnost SpaceX čelí obvinění z nezákonného propouštění kritiků Elona Muska
Osm bývalých zaměstnanců společnosti SpaceX podalo stížnost za nezákonné propuštění, poté co kritizovali jejího zakladatele Elona Muska v otevřeném dopise. Společnost SpaceX čelí obviněním z porušování federálního pracovního práva a z diskriminace při přijímání. Společnost odmítla komentovat tento případ, protože se má projednávat až v březnu.
Stížnost a obvinění
Americká agentura práce obvinila SpaceX z porušování práv zaměstnanců podle federálního pracovního práva. Stížnost Národního úřadu pro pracovní vztahy (NLRB) také tvrdí, že zaměstnanci, kteří se účastnili otevřeného dopisu, byli před propuštěním vyslýcháni.
Bývalá zaměstnankyně SpaceX, Debora Lawrenceová, obvinila společnost z „toxické kultury“ a tolerování obtěžování. Lawrenceová zdůrazňuje, že otevřený dopis napsali s cílem zlepšit pracovní podmínky a dodává, že jim záleželo „na misi a lidech kolem nás“.
„Otevřený dopis vedení jsme nenapsali ze zlého úmyslu, ale protože nám záleželo na misi a lidech kolem nás,“ uvedla Lawrencová.
Možné důsledky
Společnost SpaceX nyní čelí soudnímu procesu, a pokud nedojde k dohodě, bude případ projednávat správní soudce. Pokud NLRB zjistí nezákonnost propuštění, může nařídit znovupřijetí zaměstnanců a vyplacení náhrady mzdy.
Podobné případy
Společnosti vlastněné Elonem Muskem byly už v minulosti obviněny z porušování práv zaměstnanců. SpaceX není výjimkou, přičemž i Tesla a společnost X čelily podobným obviněním. Předchozí stížnosti se týkaly nezákonného propuštění a obvinění z diskriminace.
V srpnu zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti společnost SpaceX, která tvrdí, že při přijímání zaměstnanců diskriminuje uprchlíky a žadatele o azyl.
Slyšení v případu SpaceX je naplánováno na 5. března, přičemž výsledek bude mít důsledky nejen pro společnost, ale i pro otázky pracovních práv a firemní kultury ve firmách Elona Muska.
Zdroje info: X, https://www.bbc.com/news/business-67878940
Náhledové foto: Pixabay