Spoléhejte sami na sebe a šetřete si na penzi!

Spoření

Mnozí si na penzi šetří, spousta lidí si však myslí, že to není potřeba.  Až důchod zaklepe na dveře, může být vše jinak a nebudete mít žádné rezervy. Chcete se spoléhat raději na stát nebo sami na sebe?

Vysoké poplatky u penzijního spoření? Nikoliv!

Mnozí tvrdí, že nemají peníze na to, aby platili poplatky penzijním společnostem. Podle nich mohou být poplatky, jakkoliv vysoké. Což není pravda. Společnosti, které hospodaří s penězi, se musí řídit zákonem.  Zákon je v nákladech limituje, ať už se jedná o náklady za provize, za správu svých fondů nebo za zhodnocení prostředků účastníků penzijního spoření.  Fondy si tak nemohou stanovit poplatky dle sebe a navíc doplňkové penzijní spoření je jeden z nejlevnějších finančních produktů.

Největší obavy jsou ve výsledku vaše výhoda

Strašákem mnoha lidí je také to, že o své úspory právě například v penzijních fondech připraví.  Pokud vás tedy takové obavy zmítají, můžete spořit alespoň se zárukou, že na konci programu bude na všem penzijním účtu nejméně taková částka, kterou jste celkově do fondu vložili vy a příspěvky od zaměstnavatelů nebo od státu budou něco navíc. Důležité je také zmínit, že váš majetek u penzijních fondů je oddělen od fondů akcionářů. To znamená, že v případě finančních potíží ve fondu to vaše vložené peníze neohrozí.

Postará se o mě stát?

Častým názorem je věta typu ,, pracuji celý život, stát se o mě postará‘‘.  Stát vás sice na holičkách nenechá, ale jelikož je stále více a více seniorů, nevyhnutelně to vede ke snižování důchodu. Stát totiž nemůže stávající standard udržet, i když se snaží. A ti, co si myslí, že se důchodu nedožijí, se také dost možná mýlí.  Díky stále se zlepšující medicíně se zvyšuje i věk. Takže většinu z nás čeká 10 až 20 let v penzi. Navíc vaše našetřené peníze v nejhorším případě nemusí propadnout stát, pokud určíte, komu mají po smrti připadnout.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.