Spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Přemýšlíte o spoření? A víte jaký nejlepší spořící účet nebo terminovaný vklad vybrat? Jaký je v tom vůbec rozdíl? Na to se zaměříme v dnešním článku.
Rozhodující jsou úroky
První, na co se člověk při myšlence o spoření zaměří, jsou úroky. Posledních pár let jsou úroky u těchto bankovních produktů dost nízké. Příčinou je hlavně situace na trhu úrokových sazeb. Takže pokud by se stav na trhu zlepšil, došlo by i ke zvýšení. Otázkou zůstává, kdy to nastane? Člověk by musel spořit velké částky, aby dosáhl zajímavého zhodnocení, jenže o to nestojí zase banky. Takže co si vybrat? Spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Jak je to se spořicími účty?
Spořicích účtů je na našem trhu spousta. Jejich výhodou je vedení účtu zdarma (až na některé výjimky), s uloženými penězi můžete volně disponovat, přeposlat jinam či vybrat. Je třeba si však ověřit, zda můžete využívat všechny naspořené finance. Nejvyšší úrokovou sazbou je momentálně 1,10 %. Výš se nedostanete. Nabídek je spousta, ale banky si také dávají určité podmínky, a proto se raději dopředu ptejte, jestli náhodou nemá nabídka nějaký ten háček.
A co termínované vklady?
Termínované vklady se od spořicích účtů liší v několika bodech. Tou první odlišností je úroková sazba, která se může vyšplhat až k 3 % a po nějaké době může úrok i stoupat. Vedení účtu bývá většinou zdarma, ale záleží samozřejmě na bance. Hlavním rozdílem a nevýhodou, je to, že nemůžete volně disponovat s penězi jako u spořicích účtů. Peníze tak nemůžete vybírat, jak se vám zachce, ale až po ukončení smlouvy. Pokud si peníze budete chtít vybrat dříve, jde to, ale musíte počítat se sankcemi. Peníze sem se také neposílají pravidelně, ale jednorázově a minimální výši si stanovuje banka sama. Některé banky nabízejí úrokovou sazbu i na běžných účtech. Úroková sazba, ale bývá zpravidla ještě nižší než na účtech spořicích.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.