Spotřeba plynu v EU stále klesá, zásobníky se plní
V průběhu loňského roku bylo jedním z hlavních témat to, zda se dokáže Evropa i Česká republika obejít bez ruského plynu. Poslední zima ukázala, že katastrofické scénáře předvídané některými politiky, nebo ekonomy byly nerealistické. Evropa zimu zvládla bez větších problémů, byť změny v dodávkách a částečně i původní panika vyšroubovaly ceny plynu hodně vysoko. Někteří z nás se proto skutečně potýkali s velkými finančními problémy. Ze strategického hlediska ale nebyly zájmy evropského průmyslu nebo obyvatel ohroženy. Zdá se, že i letošní rok Evropa a Česká republika přestojí bez větších problémů.
Snižování spotřeby
Květnová data ukazují, že spotřeba plynu v hlavních evropských ekonomikách stále klesá a v Německu, Francii, Itálii, ve Španělsku i ve Velké Británii byla nižší ve srovnání s květnem loňského roku o plných 9,7 %. Toto číslo je o to zajímavější, že minulý květen vrcholila panika a šetřilo se všude. Květnová data navíc pouze potvrzují trend z minulých měsíců. Je zřejmé, že Evropa našla cesty ke snížení spotřeby plynu a dokáže bez větších problémů ukončit svoji závislost na Rusku.
Foto: Pixabay
Jak je na tom Česko?
Situace v České republice je podobná té celoevropské. České zásobníky plynu jsou plné za 72 %, což je několikanásobně více než v loňském roce. Před zimou budou zásobníky naplněny zcela.
Na tomto stavu se podílí jak cílené úspory, tak přechod na jiné zdroje energie, z velké části na větrné a solární zdroje. Je však na místě zmínit, i to, že na poklesu spotřeby se částečně podepisuje i utlumení průmyslové aktivity v některých oborech. V tomto případě jde samozřejmě o vliv negativní.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/evropa-prumysl-uzavery-podniky-krize-energie-plyn-usa.A221102_130844_eko-zahranicni_jla
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.